Pielgrzymi z Polski mogą już rejestrować się w krajowym systemie na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z Ojcem Świętym, poprzedzą dni w diecezjach.
Ks. Koprianiuk wyjaśnił, że w krajowym systemie rejestrować się mogą przez stronę internetową www.sdmpolska.pl osoby indywidualne i grupy.
"Opiekunowie grup mogą się zgłaszać, zakładając na stronie sdmpolska.pl profil, który będzie aktywny także w razie innych wydarzeń organizowanych przez nasze biuro" - powiedział. Zastrzegł, że grupy nie muszą być liczne, a liczba zgłoszonych uczestników może się zmienić.
Dodał, że na wyjazd mogą rejestrować się także osoby indywidualne, jednak organizatorzy zalecają wyjazd w grupie. "Wyjazdy grupowe są po prostu tańsze, a poza tym bezpieczniejsze" - wyjaśnił.
Poinformował, że koszt wyjazdu na ŚDM wyniesie mniej więcej 4 tys. zł. "Niestety, nie jesteśmy jeszcze w stanie dokładnie określić, ile zapłacą pielgrzymi. Wszystko zależy od tego, ile będzie kosztował pakiet pielgrzyma w Lizbonie, który pierwotnie miał kosztować ok. 200 euro. Dziś szacujemy, że ostatecznie jego koszt może być większy" - przyznał ks. Koprianiuk. Dodał, że na ostateczną kwotę wpłynie to, jakie będą ceny paliwa i kurs euro w połowie 2023 r.
Według wstępnych szacunków dyrektora KBO ŚDM z Polski na ŚDM pojedzie ok. 10 tys. pielgrzymów w wieku od 14 do 30 lat. Zaznaczył, że większość z nich poleci do Portugalii samolotem.
Poinformował, że wydarzenie rozpoczną tzw. dni w diecezjach. Podczas nich Polacy zostaną zakwaterowani w prywatnych domach, u portugalskich rodzin.
"Dni w diecezjach to zawsze doświadczenie lokalnego Kościoła i kontakt z lokalną kulturą. Portugalskie parafie będą organizować dla pielgrzymów rozmaite wydarzenia, nie tylko o charakterze modlitewnym, ale też turystycznym czy integracyjnym" - zaznaczył.
Dodał, że pielgrzymi z Polski udadzą się do siedmiu diecezji na północy Portugalii, m.in. do Porto, Coimbry, Lamego, Bragancy, Viany, Vila Real czy Bragi, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.
"W diecezjach zostali wyznaczeni koordynatorzy, z którymi my będziemy kontaktować organizatorów grup" - wyjaśnił ks. Koprianiuk.
Podkreślił, że drugi tydzień pielgrzymi spędzą na spotkaniu z papieżem w Lizbonie. Centralne uroczystości rozpocznie w poniedziałek 1 sierpnia msza św. otwarcia, z kolei we wtorek do Lizbony przybędzie papież Franciszek. W środę poszczególne grupy organizować będą rozmaite wydarzenia poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.
"Przez cały tydzień młodzi uczestniczyć będą w katechezach i konferencjach. Katechezy w języku polskim zostały zaplanowane na środę, czwartek i piątek" - mówił ks. Koprianiuk.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.