Była najdłużej panującym monarchą na świecie. Zmarła w wieku 96 lat w swojej ulubionej letniej rezydencji - szkockim zamku Balmoral.
Komunikat o pogorszeniu stanu zdrowia królowej podał w czwartek wczesnym popołudniem Pałac Buckingham. Jeszcze tego samego dnia do szkockiego zamku Balmoral, w którym od pewnego czasu przebywała monarchini, zjechała się najbliższa rodzina Elżbiety - jej dzieci oraz wnuki (książeta William i Harry) z rodzinami. O tym, że lakoniczny komunikat należy odczytywać jako informację o poważnym stanie królowej informowali brytyjscy dziennikarze specjalizujący się w relacjonowaniu życia rodziny królewskiej, m.in. Richard Sumner.
Informację o śmierci królowej podał Pałac Buckingham: Królowa zmarła dziś popołudniu, po 70 latach panowania i 96 latach życia.
Elżbieta urodziła się w 1926 r., jako córka księcia Alberta z Yorku, drugiego syna urzędującego wówczas króla Jerzego V i Elżbiety Bowes-Lyon. W chwili narodzin nie była córką następcy tronu - koronę imperium brytyjskiego miał odziedziczyć starszy brat ojca Elżbiety. Tak też się stało w 1936 r., gdy po śmierci króla Jerzego V tron objął jej stryj, Edward VIII. Jednak wkrótce, na skutek związania się Edwarda z aktorką Wallis Simpson, nowy król abdykował i opuścił Anglię, czym wywołał ogólnoświatowy skandal. To zupełnie odwróciło życie Elżbiety i jej najbliższych - nagle jej ojciec został królem, a ona następczynią tronu.
Koronę przejęła w 1952 roku, po śmierci ojca. Wcześniej, w 1947 poślubiła Filipa Mountbattena, z którym przeżyła w małżeństwie blisko 74 lata i miała czworo dzieci.
6 lutego 2022 roku stała się pierwszą osobą w historii brytyjskiego, a wcześniej angielskiego tronu, która mogła obchodzić 70-lecie panowania i jest wysoce mało prawdopodobne, by w wyobrażalnej przyszłości którykolwiek z jej następców mógł się zbliżyć do tego osiągnięcia. Jest ono unikatowe nie tylko w skali kraju, bowiem tylko jeden monarcha w historii świata, biorąc pod uwagę tych, których daty panowania są udokumentowane, rządził dłużej - król Francji Ludwik XIV.
Przez lata panowania był głową aż 33 państw wywodzących się z imperium brytyjskiego. W chwili śmierci wciąż była głową 15 z nich.
Po informacji o śmierci Elżbiety flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona. Wraz z chwilą śmierci dotychczasowej królowej nowym królem został jej najstarszy syn Karol. Przejęcie tronu przez Karola oznacza, że jego starszy syn William automatycznie został następcą tronu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.