W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyło się w sobotę zaprzysiężenie rządu Giorgii Meloni. Jest ona w pierwszą w historii Włoch kobietą premierem. Jej gabinet powstał w niecały miesiąc od wyborów parlamentarnych, wygranych przez blok centroprawicy na czele z ugrupowaniem Meloni - Bracia Włosi.
W 24-osobowym rządzie jest dwóch wicepremierów. Funkcje te pełnią szef dyplomacji Antonio Tajani z Forza Italia i minister infrastruktury Matteo Salvini z Ligi.
Resortem obrony kieruje Guido Crosetto z partii Bracis Włosi, a finansów - Giancarlo Giorgetti z Ligi.
W skład rządu centroprawicy weszli także: eurodeputowany Raffaele Fitto jako minister spraw europejskich, dotychczasowy prefekt Rzymu Matteo Piantedosi jako szef MSW, lekarz i rektor rzymskiej uczelni Tor Vegata - Orazio Schillaci jako minister zdrowia.
Ministrem do spraw rodziny, przyrostu naturalnego i równych szans została Eugenia Maria Roccella. Ministrem ds. polityki regionalnej jest Roberto Calderoli z Ligi, a ministrem sprawiedliwości - były sędzia śledczy i prokurator Carlo Nordio.
Powstało też nowe ministerstwo do spraw firm i Made in Italy, na czele którego stanął Adolfo Urso, były wiceminister do spraw gospodarczych. Nowym resortem do spraw środowiska i bezpieczeństwa energetycznego kieruje Paolo Zangrillo, parlamentarzysta i menedżer.
Daniela Santanche została ministrem do spraw turystyki, a Francesco Lollobrigida - ministrem rolnictwa i suwerenności żywnościowej. Była przewodnicząca Senatu Elisabetta Casellati jest ministrem do spraw reform. Resortem kultury kieruje dziennikarz Gennaro Sangiuliano, oświaty - Giuseppe Valditara, polityk i wykładowca uniwersytecki. Powstało także nowe ministerstwo do spraw morza i południa kraju z Nello Musumecim na czele; to były szef władz regionu Sycylia.
Razem z premier Meloni w Radzie Ministrów jest sześć kobiet.
Na niedzielę zapowiedziano uroczystość przekazania steru rządów Giorgii Meloni przez dotychczasowego premiera Mario Draghiego. To ceremonia symboliczna, w trakcie której były premier oddaje dzwonek swojemu następcy. Odbędzie się też pierwsze posiedzenie rządu. Głosowania nad wotum zaufania dla rządu odbędą się w obu izbach parlamentu w następnym tygodniu.
Czytaj też:
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.