W piątek 11 listopada w Warszawie odbędą się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który m.in. weźmie udział we mszy za ojczyznę i w uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Prezydent wręczy też tego dnia odznaczenia państwowe.
W piątek rano prezydent złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Następnie, o godz. 10.00 prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką weźmie udział w uroczystej mszy za ojczyznę, która odprawiona zostanie w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których prezydent zabierze głos.
"Można się spodziewać, że pan prezydent będzie mówił o tym, jak wysoka jest cena, którą czasem się płaci za niepodległość - tak, jak Polacy w 1918 roku i w latach późniejszych, tak, jak i Ukraińcy obecnie walczą o swoją niepodległość" - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Zaplanowano również wystąpienie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.
Po uroczystościach prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono w okresie transformacji ustrojowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
Przeczytaj: W czwartek po raz piąty w szkołach i przedszkolach akcja "Szkoła do hymnu"
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.