Każdego dnia do Przemyśla przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek przedstawiciel samorządu tego miasta Jacek Paniw.
Swoją opinie przekazał w trakcie szczytu World for Ukraine, który odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa.
"Jesteśmy miastem leżącym kilkanaście kilometrów od granicy. W tej chwili przyjeżdża do nas z Ukrainy pięć pociągów dziennie. Wcześniej było nawet to nawet po kilkanaście pociągów w ciągu doby. W niektórych podróżowało po pięć tysięcy osób" - mówił samorządowiec podczas panelu na temat potrzeb uchodźców.
Zwrócił uwagę, że "Przemyśl, jako miasto na szlaku kolejowym, przyjmuje wszystkie pociągi jadące z Ukrainy". "Muszą odwiedzić nasze miasto przed dalsza relokacją. Muszą się u nas przespać. Musimy ich nakarmić, czasami ubrać" - zauważył Paniw.
Jak zaznaczył, miasto "już od lata przygotowuje nowe miejsca noclegowe" z myślą o większej liczbie uchodźców, która może pojawić się w zimie. "Oprócz istniejącego od początku wojny centrum pomocy humanitarnej przygotowujemy dwa kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć kilkuset uchodźców" - wyjaśnił Paniw.
Pomagamy im - zauważył - "aby się zorganizowali, otrząsnęli z traumy, a potem kierujemy ich dalej, w głąb Polski, czy innych krajów Europy".
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Z kolei inny prelegent panelu Michał Korzeniowski z Caritas Polska podkreślił, że jego organizacja "uruchomiła wiele programów, które pomagają bezpośrednio uchodźcom, którzy są w Polsce, czy na Ukrainie".
"Na Ukrainie pomagamy w ten sposób, że zbieramy paczki, jedna waży ok. 20 kg. Chcemy takich paczek zebrać ok 35 tys. Następnie są one przesyłane do Caritas Ukrainy lub Caritas w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne" - powiedział.
Natomiast w Polsce Caritas założył sieć 26 centrów pomocy uchodźcom z Ukrainy; ma ich powstać ponad 30. "Tej pomocy jest dużo. Pochodzi ze zbiórek w parafiach, ale także od innych Caritas narodowych" - stwierdził Korzeniowski.
Podkreślił, że Caritas przygotowuje się również do zimy, m.in. prowadzi zbiórkę śpiworów, materacy, ubrań. "Uważamy, że to ważny temat i należy się już teraz przygotować" - przekazał.
Trzydniowy szczyt humanitarny World for Ukarainie potrwa do piątku. Jest poświęcony głównie pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie od czasu napaści Rosji na ten kraj.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.