Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą w poniedziałek wizytę w Rzymie. W stolicy Włoch prezydent weźmie udział w ceremonii przekazania światła olimpijskiego. Para prezydencka złoży także kwiaty przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przekazał PAP, że w pierwszej kolejności para prezydencka złoży kwiaty przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
"3 kwietnia to dzień po rocznicy śmierci Jana Pawła II, dla pana prezydenta - jak, myślę, dla większości z nas - postaci absolutnie wyjątkowej w historii Polski. Pan prezydent Duda wraz z małżonką będzie chciał uszanować tę postać poprzez wizytę na grobie i złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów" - powiedział Przydacz.
Jak dodał, wizyta w Rzymie będzie się koncentrowała głównie wokół tematu Igrzysk Europejskich. Gospodarzem III Igrzysk Europejskich od 21 czerwca do 2 lipca będzie Kraków i Małopolska.
"W poniedziałek w Rzymie nad Tybrem będzie miała miejsce ceremonia przekazania światła olimpijskiego, bardzo symboliczna, dla państwa-gospodarza, jakim jest Polska, bardzo ważna. Wspólnie z przedstawicielami świata sportu, z ministrem sportu, z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego pan prezydent udaje się do Rzymu właśnie na tę ceremonię" - powiedział Przydacz.
Po ceremonii przekazania Ognia Pokoju w Ara Pacis planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Dotąd odbyły się dwie edycje Igrzysk Europejskich: w 2015 roku - w Baku (Azerbejdżan) oraz w 2019 w Mińsku (Białoruś). W 2019 roku zdecydowano, że III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce w dniach 21 czerwca - 2 lipca 2023; ich gospodarzem będzie Kraków oraz Region Małopolska.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.