Polska Federacja Ruchów Obrony Życia chce, by rodzice wspólnie wychowujący dzieci mogli rozliczać z nimi podatek. Tak, jak ci, którzy samotnie wychowują.
Aby skorzystać z takich uprawnień, trzeba być osobą samotnie wychowującą dziecko oraz wychowywać w roku podatkowym dziecko małoletnie lub dziecko do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkole.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwróciła się więc do Rzecznika Praw Obywatelskich, Ireny Lipowicz o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nierównego traktowania uprawnień rodziców do wspólnego z dziećmi rozliczania podatków.
Obrońcy życia argumentują, że obowiązujące obecnie rozwiązanie dyskryminuje małżeństwa wspólnie wychowujące dzieci, co „jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równego traktowania oraz ochrony małżeństwa”.
Skutkiem ograniczenia możliwości wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem do osób samotnie wychowujących dzieci są przede wszystkim niższe podatki, jakie część z nich płaci. Rozwiązanie to zachęca także do rozwodów i separacji, aby móc skorzystać z możliwości wspólnego z dziećmi rozliczenia podatku.
Zdaniem PFROŻ niesprawiedliwość tych przepisów widać zwłaszcza, gdy porówna się sytuację rodzin wielodzietnych, w których małżonkowie wspólnie wychowują dzieci, z osobami samotnymi, które najczęściej wychowują jedno dziecko. Obrońcy życia powołują się bowiem na wyniki badań GUS, według których sytuacja małżeństw wychowujących troje i więcej dzieci jest znacznie trudniejsza niż samotnie wychowujących jedno dziecko.
„Tymczasem to małżonkowie wychowujący wspólnie troje i więcej dzieci i mający trudniejszą sytuację dochodową, niż osoby samotnie wychowujące dzieci, są pozbawione uprawnienia do wspólnego rozliczania podatków z dzieckiem” – piszą w liście do Rzecznik Praw Obywatelskich Paweł Wosicki i Antoni Szymański, prezes i wiceprezes Federacji.
Ich zdaniem, konieczne jest więc upowszechnienie możliwości wspólnego rozliczania podatków rodziców z dziećmi, tak by zachowane zostały zasady równego traktowania oraz ochrony małżeństwa i rodziny.
W liście do RPO proszą o zbadanie tego problemu i złożenie stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż sprawą nie zajęły się do tej pory ani rząd, ani parlament.
Na kolejnej stronie podajemy pełną treść listu.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.