W Krakowie rozstrzygnięto 5. Ogólnopolski Konkurs "Podaj dobro dalej", który w tym roku przebiegał pod hasłem "Moc w rodzinie".
Organizatorami wydarzenia są Fundacja im. Heleny Kmieć i Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie.
Ogólnopolski projekt edukacyjny “Podaj dobro dalej!” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz grup pozaszkolnych w wieku klas I-VIII. Zgłoszony zespół przez czas trwania edycji wraz opiekunem realizuje akcje pomocowe i charytatywne, stawiając sobie za wzór działań postać zamordowanej 5 lat temu w Boliwii wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć.
Do projektu w tegorocznej edycji zgłosiło się 35 drużyn z całej Polski, z czego 30 nadesłało raporty końcowe. Zadaniem zgłoszonych grup projektowych było przeprowadzenie dwóch spójnych akcji społecznych inspirowanych tegorocznym hasłem projektu.
Zakończenie tegorocznej edycji odbyło się na uroczystej Gali Laureatów w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Wzięło w niej udział 10 grup projektowych z całej Polski, których akcje zostały wyróżnione przez komisję konkursową.
Każda z grup przywiozła zdjęcia ze swoich działań, które ozdobiły wspólne plakaty z sercami. Odbyły się warsztaty misyjne połączone z prelekcją o wolontariacie w Zambii prowadzone przez wolontariuszki Wolontariatu Misyjnego Salvator - Agnieszkę Wrzesińską oraz Paulinę Okuńską. Uczestnicy projektu w Księdze Pamięci Heleny Kmieć wpisywali swoje refleksje i świadectwa o tym, jak Helenka wpłynęła na ich działanie.
Mszę św. w intencji wszystkich laureatów odprawiona została przez ks. Pawła Wróbla SDS i ks. Dominika Truchana SDS, postulatora i wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć.
Nagrodą główną dla zwycięzców z Trzebnicy jest możliwość wyjazdu na wolontariat na placówkę misyjną, gdzie wspólnie z wolontariuszami Wolontariatu Misyjnego Salvator będą pracować z lokalną społecznością. W tym roku zwycięska grupa uda się w sierpniu na Węgry.
Fundacja im. Heleny Kmieć, wykorzystując misyjne doświadczenie, poprzez popularyzację charyzmatu Heleny Kmieć inspiruje do zaangażowania w pomoc innym. - Edukujemy, kształcimy i pomagamy, realizując programy stypendialne na świecie i projekty charytatywne w całej Polsce. Przez projekty edukacyjne, wystawy, warsztaty, świadectwa, działalność wydawniczą uczymy pomagać i wychowujemy do postawy wolontariatu, współpracując z organizacjami wolontariackimi i misyjnymi - wymienia dyrektor biura fundacji Marta Omieczyńska.
Fundacja wspiera 60 stypendystów objętych programem stypendialnym dla najuboższych dzieci w Zambii, Meksyku, Boliwii i Tanzanii, prowadzi ogólnopolski projekt edukacyjny „Podaj dobro dalej!”, w którym do tej pory w pięciu edycjach wzięło udział ponad 1000 dzieci z polskich szkół, podtrzymuje żywą pamięć o Helenie Kmieć poprzez organizację zajęć edukacyjnych w formie warsztatów, spotkań, prelekcji i świadectw. Fundacja dotarła w ten sposób do ponad 40 tys. osób, które mogły bliżej poznać wolontariuszkę misyjną z Trzebini.
Nakładem Fundacji im. Heleny Kmieć ukazała się płyta "Helena. Muzyczna biografia", książka dla dzieci "Podróż po miłość, czyli niezwykłe życie Helenki Kmieć" oraz liczne broszury, obrazki i ulotki o jej życiu. W mediach społecznościowych opublikowano cykl spotkań i rozmów o Helenie Kmieć pt. "Kawa z Helen", a w różnych zakątkach Polski zaprezentowano wystawę plenerową poświęconą Helenie pt. "Ona pięknie żyła, pokazała, że można".
Helena Kmieć to świecka misjonarka posługująca w ramach Wolontariatu Misyjnego Salvator, zamordowana w 217 roku podczas misji na placówce służebniczek dębickich w boliwijskim mieście Cochabamba. W grudniu 2022 roku w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się faza przygotowawcza do jej procesu beatyfikacyjnego.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.