Ta misja trwa. 6. rocznica śmierci Heleny Kmieć

To był wstrząs dla całej Polski - 6 lat temu w Boliwii została zamordowana wolontariuszka misyjna z Libiąża. Dziś trwają przygotowania do jej procesu beatyfikacyjnego, a ludzie, którzy wcześniej nie znali Heleny, inspirują się jej życiem.

Przekonuje się o tym postulator procesu beatyfikacyjnego H. Kmieć ks. Paweł Wróbel SDS. - Rodzice czasem na jej grobie znajdowali kartki, listy z podziękowaniami. Ludzie piszą maile, czasem zamieszczają komentarze pod różnymi postami w mediach społecznościowych, czasem ktoś pisze, że będąc pod wrażeniem życia Heleny i jej śmierci, modlił się, prosząc o jej wstawiennictwo, i wydarzyły się konkretne łaski - opowiada. Jakie to są wydarzenia? - Ktoś wrócił do Kościoła, ktoś prosił o pomoc w nawróceniu bliskiej osoby, ktoś inny prosił o wstawiennictwo w chorobie - wymienia salwatorianin.

Pamięć o pięknej dziewczynie z Polski, która padła ofiarą bestialskiego ataku, trwa również w boliwijskiej Cochabambie, gdzie zginęła. Siostra Savia Bezak, służebniczka dębicka, była świadkiem tragicznych wydarzeń sprzed 6 lat. Teraz opowiada o dobru, które dzieje się w Boliwii - jak wierzą ludzie - za wstawiennictwem dziewczyny z Polski. Przykładem jest świadectwo Polki, która wyszła za Boliwijczyka i mieszkała w pobliżu Cochabamby. Miała problemy z zajściem w ciążę, a bardzo pragnęła drugiego dziecka. Opowiadała, że prosiła o pomoc polską wolontariuszkę. Urodziła córeczkę, której dała na imię Helenka, bo poczęcie i narodziny tego dziecka przypisuje jej orędownictwu.

Czytaj takżeMisja Heleny trwa

Jednak o wpływie Helenki na życie zwykłych ludzi nie świadczą wyłącznie nadzwyczajne wydarzenia.  Adam Paturej jest rówieśnikiem Heleny, przedsiębiorcą, mężem i ojcem czwórki dzieci. Z Helenką zetknął się niemal dwa lata temu na Mszy św., która była odprawiona z okazji poświęcenia szkoły nazwanej jej imieniem na warszawskich Kabatach. - To był kulminacyjny moment mojego dojrzewania duchowego. Czytaliśmy w rodzinie książki o niej, świadectwa. Niezwykle zaimponowała mi jej bezinteresowna chęć pomocy drugiej osobie - mówi mężczyzna. Jego zdaniem, taka postawa dziś nie jest popularna, zwłaszcza w biznesie, który rządzi się zasadą: "A co ja z tego będę miał?". - Postawa osoby, która nie kalkuluje w ten sposób, rzuca pracę i jedzie w nieznane, na misje, jest niezwykła - komentuje.

Fundacja im. Heleny Kmieć prowadzi kilka projektów, których celem jest - jak mówi Marta Omieczyńska - wbicie klina dobra w zło, które się dokonało w Cochabambie. Jej członkowie nie chcą stawiać pomników patronce. Pragną, by pamięć o libiążance była żywa w działaniach i w ludziach, którzy będą mogli inspirować się jej pięknym życiem. Dlatego wznoszą w podkrakowskiej Trzebini Centrum Wolontariatu Misyjnego nazwane jej imieniem. Fundacja wspiera programem stypendialnym najmłodszych mieszkańców Boliwii, Zambii, Tanzanii i Meksyku. W Polsce prowadzi coroczny konkurs dla dzieci i młodzieży "Podaj dobro dalej". Z inicjatywy fundacji powstał na YouTubie cykl rozmów "Kawa z Helen", przeprowadzonych z ludźmi, którzy znali Helenkę. Jego owocem jest książka wydana pod tym samym tytułem.

W parafii św. Barbary w Libiążu - rodzinnej parafii Heleny Kmieć - w 6. rocznicę jej śmierci Mszę św. o 18.00 odprawi bp Jan Zając, wujek wolontariuszki.


Więcej także w papierowym wydaniu "Gościa Krakowskiego" nr 4 na 29 stycznia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Niedziela
rano
23°C Niedziela
dzień
23°C Niedziela
wieczór
22°C Poniedziałek
noc
wiecej »