Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację, uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze, za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformowała słoweńska prasa.
W deklaracji parlamentarzyści potępiają "akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa", a także potępiają i odrzucają "próby fałszowania faktów historycznych" związanych z Hołodomorem.
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
Deklaracja uznająca Hołodomor za ludobójstwo została przyjęta większością 67 głosów przy poparciu wszystkich ugrupowań parlamentarnych z wyjątkiem Partii Lewicy. Jej przedstawiciel Matei Vatovec nazwał dokument "aktem politycznym", który "opiera się na fałszywych przesłankach".
Przeczytaj: Abp Szewczuk: Pomóżcie nam ratować ludzkie istnienia
Poparcie dla deklaracji wyraził także sekretarz stanu w MSZ Słowenii Samuel Zbogar, przypominając, że Rosja nadal kradnie ukraińskie zboże i ogranicza eksport do krajów, które tego potrzebują.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował słoweńskiemu parlamentowi za tę decyzję. "Międzynarodowa koalicja państw zaangażowanych w przywracanie historycznej sprawiedliwości wciąż się umacnia. Razem do prawdy, a więc do odpowiedzialności" - napisał na Twitterze.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.