Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację, uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze, za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformowała słoweńska prasa.
W deklaracji parlamentarzyści potępiają "akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa", a także potępiają i odrzucają "próby fałszowania faktów historycznych" związanych z Hołodomorem.
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
Deklaracja uznająca Hołodomor za ludobójstwo została przyjęta większością 67 głosów przy poparciu wszystkich ugrupowań parlamentarnych z wyjątkiem Partii Lewicy. Jej przedstawiciel Matei Vatovec nazwał dokument "aktem politycznym", który "opiera się na fałszywych przesłankach".
Przeczytaj: Abp Szewczuk: Pomóżcie nam ratować ludzkie istnienia
Poparcie dla deklaracji wyraził także sekretarz stanu w MSZ Słowenii Samuel Zbogar, przypominając, że Rosja nadal kradnie ukraińskie zboże i ogranicza eksport do krajów, które tego potrzebują.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował słoweńskiemu parlamentowi za tę decyzję. "Międzynarodowa koalicja państw zaangażowanych w przywracanie historycznej sprawiedliwości wciąż się umacnia. Razem do prawdy, a więc do odpowiedzialności" - napisał na Twitterze.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.