W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej abp Józef Górzyński i minister Piotr Gliński podpisali list intencyjny dotyczący organizacji Muzeum bp. Ignacego Krasickiego w zespole pałacowym w Smolajnach.
Stronami listu intencyjnego jest Archidiecezja Warmińska i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Dziś gromadzi nas praktyczna troska o dziedzictwo Warmii, o kompleks pałacowy w Smolajnach, przez wieki letnia rezydencja biskupów warmińskich, oraz pamięć o jednym z nich, księciu poetów, Ignacym Krasickim. Chcemy to miejsce, w którym przebywał i tworzył swoje poezje, dedykować tej postaci - mówił na wstępie dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej ks. dr Zbigniew Czernik.
- Dzisiaj podpisujemy list intencyjny dotyczący powołania instytucji kultury, która ma służyć Polsce. Wraz z archidiecezją warmińską chcemy powołać Muzeum bp. Ignacego Krasickiego. Najwyższy czas, żeby zaopiekować się tą spuścizną, żeby państwo polskie w postaci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyło w tym przedsięwzięciu, abyśmy mogli zaopiekować się w odpowiedni sposób pałacem w Smolajnach, gdzie biskup Krasicki przebywał prawie trzydzieści lat, tworząc swoją literaturę. Jest to trudne do uwierzenia, że dotychczas Polska nie miała muzeum poświęcone najbardziej znanemu i bardzo współczesnemu bajkopisarzowi polskiemu, wielkiej postaci polskiej kultury i historii - mówił podczas wydarzenia minister prof. Piotr Gliński.
Podkreślał, iż przygotowania do powstania tej instytucji trwają już od dłuższego czasu. - Myślę, że od przyszłego roku ta instytucja będzie już funkcjonowała - zapewniał minister i dziękował abp. Józefowi Górzyńskiemu za podjęcie inicjatywy powołania tego muzeum przy współpracy z rządem.
- Pałac w Smolajnach był we władaniu biskupów warmińskich do czasów zaboru, a książę poetów polskich bp Ignacy Krasicki był ostatnim jego mieszkańcem. Kiedy Kościół odzyskał w latach 90-tych ubiegłego wieku pałac, mieliśmy ogromny dylemat, co do jego przeznaczenia. Obecnie mieści się tam szkoła rolnicza, której użyczaliśmy bezpłatnie ten teren. Wraz ze starostą olsztyńskim Andrzejem Abako doszliśmy do wniosku, że jednak to miejsce powinno spełniać inny cel - wyjaśniał abp Józef Górzyński. Tak zrodziła się idea utworzenia muzeum.
- Tak wielka postać, którą jest bp Ignacy Krasicki, nie ma w Polsce miejsca na miarę swojej osoby, a zespół pałacowy w Smolajnach ze wszech miar nadaje się do upamiętnienia tego wielkiego Polaka. Oczywiście trzeba to właściwie podjąć i zagospodarować - zauważał metropolita warmiński. - Osobiście jestem przekonany, że podjęliśmy najwłaściwszy kierunek rozwoju obiektu w Smolajnach, a już niebawem weźmiemy udział w zainicjowaniu działalności tej placówki - mówił abp Górzyński.
Podczas spotkania zainicjowano również współpracę dotyczącą digitalizacji zasobów znajdujących się w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, czym ma się zająć Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Są tam niebywałe zasoby historyczne, bo od XIII wieku mamy tu listy biskupie, które przedstawiają historię Warmii i Polski. Te zasoby powinny być upowszechnione - zauważał minister Piotr Gliński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.