Około 80 tys. Polaków spodziewają się organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II - dowiedziała się we wtorek PAP w Biurze Informacji dla Pielgrzymów, które działa przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie.
Jak powiedział PAP ks. Piotr Studnicki z rzymskiego biura, do tej pory udział w uroczystościach zgłosiło 35 tys. Polaków. W zdecydowanej większości są to osoby, które przyjadą do Rzymu w zorganizowanych grupach.
Pielgrzymi, którzy zamierzają dotrzeć tam na własną rękę przeważnie nie zgłaszają w biurze swojej obecności. Szacuje ono, że w uroczystościach beatyfikacyjnych łącznie weźmie udział około 80 tys. Polaków.
Msza beatyfikacyjna, którą odprawi papież Benedykt XVI, odbędzie się 1 maja o godz. 10. Liczba uczestników będzie ograniczona do pojemności Placu św. Piotra. Może tam przebywać 150-200 tysięcy osób. O wstępie będzie decydowała kolejność przybycia, nie ma kart wstępu. Ambasada polska w Rzymie przestrzega przed oszustami oferującymi bilety i wejściówki na uroczystości.
Osoby, którym nie uda się wejść na plac, będą mogły uczestniczyć w uroczystości dzięki 14 telebimom rozstawionym w różnych punktach Rzymu, m.in. przy Via della Conciliazione w pobliżu Placu św. Piotra, w Circo Massimo.
W sobotę (30 kwietnia) o godz. 20 ma rozpocząć się czuwanie modlitewne w Circo Massimo. Poprowadzi je wikariusz diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini z udziałem współpracowników Jana Pawła II - m.in. byłego rzecznika prasowego Watykanu Joaquina Navarro-Valls i metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Podczas czuwania zostanie nawiązane połączenie z pięcioma sanktuariami maryjnymi na całym świecie (w tym z sanktuarium w Łagiewnikach).
Po zakończeniu czuwania pielgrzymi mają przejść na Plac św. Piotra trasą przez centrum miasta. W ramach inicjatywy "Biała Noc Modlitwy" (La notte Bianca di Preghiera), przez całą noc otwartych będzie osiem kościołów w centrum Rzymu.
W Rzymie obecnych będzie ponad 3,5 tys. wolontariuszy, którzy mają służyć pomocą i informacją pielgrzymom w najważniejszych punktach miasta. Na przyjęcie wiernych i turystów gotowych jest 35 punktów, w których udzielać będzie pomocy 600 obsługujących, zlokalizowane one są na głównych dworcach kolejowych i stacjach metra, na parkingach i lotniskach oraz na głównych placach miasta. Do 10 Punktów Informacji Turystycznej czynnych stale, dołączy ponad 25 punktów tymczasowych, rozproszonych po całym mieście, od Circo Massimo do stacji metra, aż do portu w Civitavecchia.
Miejska Agencja Środowiska w Rzymie udostępni 400 toalet, rozmieszczonych w miejscach wydarzeń, parkingów i historycznych placów. Działał będzie szpital polowy, 14 placówek medycznych, w gotowości będzie 87 karetek pogotowia ratunkowego i 120 załóg ratunkowych oraz dwa helikoptery. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów ma czuwać 3,7 tys. policjantów, którzy będą także nadzorowali ruch drogowy.
Dla Pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.
W czasie uroczystości beatyfikacyjnych będzie obowiązywał zakaz wjazdu autokarów do Rzymu. Przy obwodnicy miasta zostaną utworzone parkingi dla autokarów. Dojazd z parkingów do centrum miasta będzie możliwy środkami komunikacji miejskiej. Wszystkie autokary mają obowiązek posiadania zezwolenia Bus Turistici typu "G" Grandi Eventi (Ważne Uroczystości), które zezwala przy szczególnych okazjach na poruszanie się w strefie ZTL2 (pomiędzy Mura Aureliane a Wielką Obwodnicą GRA) oraz postój w wydzielonych strefach.
Osoby na wózkach inwalidzkich (z jednym opiekunem) będą wpuszczane na pl. św. Piotra osobnym wejściem, a następnie kierowane w miejsce po lewej stronie kolumnady. Tuż przy Watykanie, na Placu Risorgimento (Piazza Risorgimento), będzie działał szpital polowy zorganizowany przez władze miasta.
W nocy z 30 kwietnia na 1 maja - linie metra A i B będą kursować do godz. 2 i następnie od 4 nad ranem. Wzmożone będzie też kursowanie linii autobusowych w okolicach Circo Massimo - do godz. 24.
W siedzibie Szkoły Polskiej przy Vicolo Doria 6 B (przy Placu Weneckim - Piazza Venezia), będzie się znajdować punkt zbiórki dla osób, które się zgubią lub odłączą od grup zorganizowanych. Kontakt telefoniczny ze szkołą - 0039 06 6797429.
Pielgrzymi mogą skorzystać z tanich noclegów w dwóch wioskach młodzieżowych, które zostaną utworzone na terenie Fiumicino i Civitavecchia.
Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, mszy beatyfikacyjnej oraz z poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93.3 MHz.
Uroczystości beatyfikacyjne będzie można śledzić dzięki specjalnym serwisom i profilom w portalach Facebook i Twitter, a także na specjalnym portalu Pope2You, uruchomionym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu.
Za pomocą strony www.operaromanapellegrinaggi.org można nabyć za 18 euro kartę JP II special pass. Zapewnia ona m.in. korzystanie w dniach od 30 kwietnia do 2 maja ze środków komunikacji miejskiej: metra, kolejki Rzym-Ostia, tramwajów, autobusów miejskich i specjalnych łączących parkingi przy obwodnicy Rzymu z centrum; opiekę medyczną w nagłych wypadkach w okresie uroczystości; prowiant i informator o wydarzeniach podczas beatyfikacji wydawane w wyznaczonych punktach miasta - tylko w dniu 1 maja.
Pielgrzymi udający się do Rzymu muszą posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Powinni odebrać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szczegółowe informacje na stronie www.nfz.gov.pl.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.