Szef NATO Stoltenberg w PE: Ukraińcy stopniowo posuwają się naprzód, przełamali rosyjskie linie obrony

Ukraina robi postępy w rozpoczętej w czerwcu kontrofensywie mającej na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję; jej wojska stopniowo zdobywają teren; udało im się przełamać rosyjskie linie obronne - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Parlamencie Europejskim.

Należało się spodziewać, że ukraińska ofensywa będzie postępować powoli, "nikt nigdy nie powiedział, że to będzie łatwe" - zaznaczył Stoltenberg, przemawiając podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, podczas którego omówiono najważniejsze kwestie bezpieczeństwa europejskiego i globalnego.

Szef NATO zauważył, że w ubiegłym tygodniu siły ukraińskie zdołały sforsować pierwszą linię obrony Rosjan, lecz teraz muszą stawić czoła kolejnym umocnieniom na obszarach, na których siły rosyjskie miała czas na budowę fortyfikacji i rozmieszczenie min.

Zobacz: Bieżąca relacja z wojny w Ukrainie

Od czasu rozpoczęcia ofensywy Kijów walczył o przełamanie umocnionych linii rosyjskich i spotykał się z rosnącą krytyką w zachodnich mediach za koncentrację sił w niewłaściwych miejscach. Siły Moskwy są jednak mocno rozciągnięte i trapione wewnętrznymi konfliktami - zaznacza agencja Associated Press.

W ostatnich dniach obie strony konfliktu obwieszczały o małych sukcesach, polegających na przejmowaniu kontroli nad małymi miejscowościami lub niewielkimi obszarami - powiedział sekretarz generalny NATO.

Stoltenberg przypomniał, że kiedy w lutym 2022 roku rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, wielu ekspertów twierdziło, że Kijów upadnie w ciągu kilku dni, a Ukraina w ciągu kilku tygodni. Ukraińcy udowodnili, że ci eksperci się mylili; Ukraińcy odpierają rosyjskich najeźdźców, wyzwolili terytoria wokół Kijowa i w obwodzie charkowskim oraz oswabadzają tereny na południu kraju - mówił Stoltenberg.

"Ci sami eksperci krytykują teraz niewystarczające tempo ofensywy, tymczasem osiągnięcia Ukraińców wielokrotnie przekroczyły nasze oczekiwania. Musimy pamiętać o naszej odpowiedzialności za ich wspieranie. Możemy im doradzać, ale to ukraińscy dowódcy podejmują trudne decyzje na polu walki. Nie powinniśmy mówić im, jak mają walczyć, siedząc tutaj w Brukseli, w Kwaterze Głównej NATO czy gdziekolwiek indziej. To jest ich zadanie, oni ryzykują życiem, a my ich tylko wspieramy" - podkreślił Stoltenberg.

Chwaląc ukraińskie siły za ich osiągnięcia na polu bitwy, dodał, że "Armia rosyjska, uważana do niedawna za drugą na świecie jest teraz drugą na Ukrainie. To imponujące".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
-4°C Wtorek
noc
wiecej »