Synod jest niewątpliwie ważny, ale najważniejsza jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, to, czy głosimy Go światu – zwraca uwagę delegat francuskiego episkopatu na rozpoczynający się w środę Synod o synodalności. Bp Matthieu Rougé jest ordynariuszem diecezji Nanterre, w regionie paryskim. Jest on jednym z czterech biskupów, którzy na synodzie reprezentują Episkopat Francji.
Rozmawiając z Radiem Watykańskim, podkreślił, że wchodząc w obrady synodalne, chce przede wszystkim słuchać tego, co mówi Pan. Proszę Go, aby nas prowadził, aby kierowało nami pragnienie, by jak najpełniej wybrzmiewała w świecie tajemnica Jego śmierci i zmartwychwstania – mówi bp Rougé.
Mamy słuchać Ducha, jak głosić Chrystusa
„Pytacie się mnie o fundamentalne znaczenie tych trzech czy czterech tygodni obrad synodalnych. To prawda, jest to ważne wydarzenie. Ale tym, co ma naprawdę fundamentalne znaczenie w życiu Kościoła, jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, również dokonania wielkich soborów powszechnych, które nadały strukturę historii głoszenia wiary, a także, niewątpliwie świadectwo świętych. Rozpoczynający się synod jest na pewno ważnym wydarzeniem. Ma sprawić, że będziemy się wsłuchiwać w to, co Duch mówi do swego Kościoła w tych czasach, aby był naprawdę Kościołem misyjnym, czyli aby głosił wszystkim Dobrą Nowinę o zbawieniu, o Chrystusie, który wyzwala nas od grzechu i śmierci przez swą śmierć i zmartwychwstanie. A jest to nam dane poprzez przyjęcie Słowa Bożego, sakramenty i to wszystko, co ożywia miłosierdzie, które powierzył swemu Kościołowi.“
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.