Ks. Stanisław Szyszka, wieloletni proboszcz parafii Tatrzańskiej w stolicy polskich Tatr, został honorowym obywatelem Zakopanego.
Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane z okazji 90-lecia nadania praw miejskich stolicy polskich Tatr odbyła się 18 października w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. To w jej trakcie uhonorowano zasłużonego kapłana.
Prowadzący sesję Jan Gluc, przewodniczący rady miasta, zaprosił kapłana na teatralną scenę. - Mamy dla księdza specjalny tron - zaznaczył Jan Gluc. Laudację na cześć uhonorowanego kapłana, budowniczego kościoła, twórcy i wieloletniego proboszcza Tatrzańskiej Parafii Świętego Krzyża wygłosiła radna Lucyna Galica-Jurecka, przewodnicząca komisji kultury.
"Księdza ufność Bożej Opatrzności, ogromna determinacja i zdolność znakomitej współpracy z ludźmi doprowadziły do powstania kościoła parafialnego w najpiękniejszym miejscu Polski. To parafia, nad którą od wieków góruje krzyż na Giewoncie, który stał się drogowskazem dla księdza działalności w Zakopanem od 1981 r., zarówno w wymiarze duszpasterskim jak i materialnym" - czytała Lucyna Galica-Jurecka.
Lucyna Galica-Jurecka przypomniała, że ks. Szyszka był autorem publikacji związanych z Zakopanem, m.in.: "Ks. Kazimierz Kaszelewski”, "Pielgrzymki do Krzyża na Giewoncie”, "Maria Bernardyna Jabłońska i Maria Karłowska. Siostry zakonne wyniesione do chwały ołtarzy 6.06.1997 r.".
"Przede wszystkim dziękujemy za świadectwo kapłańskiego życia podczas organizacji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem, w 1997 roku. Spotkanie Jego Świątobliwości w kościele Św. Krzyża z osobami chorymi dodało sił do dalszego życia wielu osobom niosącym krzyż swej niepełnosprawności. Eucharystia koncelebrowana na stadionie pod Krokwią, podczas której modliliśmy się z Janem Pawłem II 6 czerwca 1997 roku, była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Zakopanego" - dodawała Lucyna Galica-Jurecka.
Ks. prałat Stanisław Szyszka urodził się w 1941 roku w Spytkowicach koło Chabówki. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. Był budowniczym kościoła św. Krzyża i proboszczem parafii. Od 2012 r. jako emeryt pomaga w obowiązkach duszpasterskich w Parafii Tatrzańskiej.
Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta wręczono Medale za Długoletnią Służbę, które otrzymali Marek Kurek, Krystyna Morawska, Joanna Staszak oraz Małgorzata Musiał-Fecko.
W czasie sesji wręczono również wyjątkowe odznaczenia - Medale 90-lecia nadania praw miejskich Miastu Zakopane, które otrzymali między innymi Honorowi Obywatele Miasta, przedstawiciele miast partnerskich, księża, byli burmistrzowie, radni, dyrektorowie szkół i przedszkoli, przedstawiciele spółek i wiele innych zasłużonych osób.
Na zakończenie uroczystości Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz zastępcy Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar pokroili tort z okazji jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich miastu Zakopane.
Krótki rys historyczny rozwoju miejscowości przedstawił Piotr Bąk, starosta powiatu tatrzańskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.