Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, którzy odwiedzili Polskę na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, złożyli wizytę w luterańskim kościele Pokoju w Świdnicy.
Spotkanie, które odbyło się z inicjatywy króla i królowej, miało miejsce 6 maja. Parze królewskiej towarzyszyli przedstawiciele szwedzkiego rządu w osobach Ministra Spraw Zagranicznych Carla Bildta, Minister Przedsiębiorczości i Energii Maud Olofsson oraz Minister Infrastruktury Cathariny Elmsäter-Svärd.
U progu kościoła dostojnych gości powitali proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy - ks. Waldemar Pytel, biskup Kościoła - ks. Jerzy Samiec, biskup Diecezji Wrocławskiej - ks. Ryszard Bogusz oraz biskup Diecezji Uppsala Kościoła Szwecji - ks. Ragnar Persenius. Po zajęciu honorowych miejsc w kościele Pokoju przez parę królewską, ks. Waldemar Pytel oficjalnie powitał i pobłogosławił niecodziennych gości w języku polskim i szwedzkim. Następnie odbył się spektakl autorstwa Susanne Rydén, znanej szwedzkiej sopranistki z Królewskiej Akademii Muzycznej, która wykonała „Podróż Krystyny”, przedstawienie o królowej Krystynie (tej samej, która udzieliła wsparcia na budowę kościoła Christianowi Czepce). - To połączenie barokowej muzyki i nowoczesnej choreografii, spektakl uwielbiany przez krytykę, obsypany nagrodami - powiedziała Katarzyna Szota z Biura Prasowego Ambasady Szwecji w Polsce.
Po zakończeniu spektaklu odbyła się prywatna audiencja, podczas której para królewska rozmawiała m.in. z przedstawicielami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Szwecji.
Kościół Pokoju miał zaszczyt przyjmować dotychczas koronowane głowy Prus i Niemiec. W 1845 r. jego próg przekroczył król Prus Fryderyk Wilhelm IV, w 1906 r. cesarz Niemiec Wilhelm II. Prawdopodobnie przebywał tutaj także słynny król Prus Fryderyk II (przyłączył Śląsk do Prus).
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie