Z niedziałającego od kilku lat watykańskiego dworca kolejowego wyruszy 21 maja, w 60-lecie Caritas Internationalis, "Caritas Express", który zabierze do odległego o 100 km Orvieto grupę gości; dochód z biletów wpłynie na konto organizacji.
Goście honorowi - duchowni, dyplomaci i inne osoby zasłużone we wspieraniu Caritasu, które zaproszono na tę przejażdżkę - zapłacą za podróż.
Pociąg złożony z pięciu wagonów z dwiema lokomotywami - parową z 1915 roku i elektryczną - wyruszy z watykańskiego dworca kolejowego o godzinie 10 czasu polskiego. Przejedzie 900 metrów torami należącymi do Państwa-Miasta Watykan i zatrzyma się na rzymskim dworcu Św. Piotra, który znajduje się już na terytorium Włoch.
Stąd "Caritas Express" ruszy do Orvieto, gdzie w dniach 22-27 maja Caritas Internationalis odbędzie swe 19 zgromadzenie ogólne.
Pakty Laterańskie podpisane 11 lutego 1929 roku, na mocy których zostało powołane do życia Państwo Miasto Watykan, ustanawiały, że Watykan będzie miał własną sieć kolejową.
Linia kolejowa licząca zaledwie 900 metrów długości została zainaugurowana w 1934 roku. Zbudował ją papież Pius XI, który jednak nigdy nie jeździł pociągiem.
Papież Jan Paweł II, podobnie jak Jan XXIII, korzystał z kolei watykańskiej. Po raz ostatni - w 2002 roku, aby pojechać do Asyżu, gdzie przewodniczył modlitwie w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój organizowanym z jego inicjatywy.
Od kilku lat budynek watykańskiej stacji kolejowej znajdujący się za bazyliką Świętego Piotra służy celom handlowym. Jednak dwie linie kolejowe z kilkoma odgałęzieniami są utrzymywane w doskonałym stanie. (PAP)
ik/ mc/
8970889
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.