W Polsce nie kojarzymy Chorwacji z wiarą. O tym kraju mówimy prawie wyłącznie w kontekście wypoczynku w pięknym otoczeniu gór i morza. Pielgrzymka papieża Benedykta XVI daje okazję, by przyjrzeć się Chorwacji od nietypowej strony: jaki jest Kościół w tym kraju?, co jest ważne dla jego mieszkańców?, czy Chorwaci cieszą się na wizytę papieża? Poza tym w numerze:
Zawsze wierni papieżowi [Beata Zajączkowska]
„Nie wiem, jak to określić, ale po każdej papieskiej podróży stawaliśmy się lepsi, tak jakby on sam nas podciągał do góry. Po to także potrzebne są papieskie wizyty” – w przededniu wizyty papieża Benedykta XVI opowiada ks. Andrzej Wośko SCJ, od 18 lat pracujący wśród Chorwatów w Zagrzebiu. W rozmowie z Beatą Zajączkowską wymienia główne problemy Kościoła w Chorwacji: coraz rzadsze uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., coraz częstsze rozwody i rozpad rodzin. Wyjaśnia zawiłą historię najnowszą tego kraju i jej wpływ na mentalność Chorwatów. Na koniec zaś odpowiada na frapujące pytanie: czy to prawda, że Chorwaci wywodzą się spod Krakowa?
Katechizm jak kryminał [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Kto śmiałby porównać katechizm do kryminału? Okazuje się, że sam Benedykt XVI, któremu tak spodobał się projekt młodzieżowej wersji katechizmu, że osobiście napisał wstęp do niego”. „Youcat”, czyli „Youth Catechism” to nowoczesny katechizm dla młodych, który powstał przy ich udziale. „Młodzi ludzie sami redagowali pytania, sprawdzali, czy język tekstu jest zrozumiały, dobierali fotografie, oceniali grafikę”. Ks. Tomasz Jaklewicz szczegółowo opisuje kulisy powstawania tego nietypowego dokumentu. Będzie on darem Benedykta XVI dla uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, a już na dniach ukazuje się jego polskie wydanie.
Jasno o ciemnych sprawach [George Weigel]
George Weigel komentując opublikowany 18 maja raport Wyższej Szkoły Prawa Karnego im. Johna Jaya w Nowym Jorku, dotyczący nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa w Stanach Zjednoczonych stwierdza, że „raport potwierdza, że dziś Kościół katolicki jest może najbezpieczniejszym środowiskiem dla młodych ludzi w całym społeczeństwie amerykańskim. Jest to z pewnością bezpieczniejsze miejsce niż szkoły publiczne”. Podjęte przez Kościół katolicki w Ameryce starania o to, by wykorzenić problem seksualnego wykorzystywania młodych ludzi przyniosły efekty, jakimi nie może obecnie poszczycić się żadna instytucja w USA.
Przedmurze chrześcijaństwa [Andrzej Godlewski]
„W wyznawaniu religii nie chodzi o to, by stawać się dobrym człowiekiem. Znamy przecież wielu dobrych ludzi, którzy są lub byli niewierzący. Jako chrześcijanie i żydzi nie mamy więc monopolu na etykę i moralność (…). To, co odróżnia ludzi religijnych od niewierzących, to koncepcja świętości. Stracilibyśmy bardzo wiele, gdyby w naszych pluralistycznych społeczeństwach nie było ludzi, którzy chcą stawać się świętymi” – twierdzi prof. Joseph Weiler w rozmowie z Andrzejem Godlewskim. Prof. Weiler to prawnik konstytucjonalista i praktykujący Żyd, który przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka skutecznie bronił krzyża. Jego zdaniem „Chrześcijaństwo jest wielką cywilizacją kulturą, z którą w naturalny sposób złączona jest cała cywilizacja europejska”.
Większa mniejszość maszeruje [Agata Puścikowska]
„Wspólnie promujemy... normalność. Bo niestety takie nastały czasy, że większość musi wyjść z katakumb i głośno dopominać się o swoje prawa” – mówią Agacie Puścikowskiej o warszawskim Marszu dla Życia i Rodziny jego uczestnicy. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 20 tys. ludzi. W „Gościu” o swoich motywacjach do maszerowania opowiadają cztery różne rodziny.
Posłuchaj zapowiedzi audio
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.