Klich: Wierzyłem w niewinność żołnierzy

Minister obrony Bogdan Klich komentując w środę uniewinnienie żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną w Afganistanie powiedział, że wierzył, iż żołnierze są niewinni, a ostrzał cywilów był błędem, a nie przestępstwem.

"Bardzo się cieszę z tego wyroku, sprawiedliwości stało się zadość. Wierzyłem w niewinność naszych żołnierzy, a po rozmowie z ich przełożonym amerykańskim pułkownikiem Schweitzerem (dowódcą amerykańskiej grupy bojowej, której podlegał polski kontyngent - PAP) byłem przekonany, że tak rzeczywiście było, to znaczy, że był to błąd, a nie przestępstwo" - powiedział Klich dziennikarzom.

"Można powiedzieć, że dzisiaj przed sądem został obroniony honor żołnierza polskiego, to najważniejsze, co wynika z dzisiejszej sentencji" - dodał.

Wyraził przekonanie, że sprawa Nangar Khel, która była trudna dla sił zbrojnych, przyczyniła się do zmian prawnych - wprowadzenia przepisów o finansowaniu pomocy prawnej i o użyciu broni na misjach zagranicznych.

Przypomniał, że tuż po objęciu funkcji przyznał żołnierzom oskarżonym za ostrzał afgańskiej wioski prawo do finansowania przez MON kosztów obrony. "Takiej zasady nie było w polskim prawie, żołnierz stawał przed sądem, a wcześniej przed prokuraturą, podwójnie bezbronny, także dlatego, że resort obrony nie finansował pomocy prawnej" - powiedział.

Dodał, że od początku stycznia bieżącego roku obowiązuje znowelizowana ustawa o udziale polskich kontyngentów w misjach zagranicznych, w której "precyzyjnie określono sytuacje, kiedy żołnierz może użyć broni - nie tylko w samoobronie, ale także wyprzedzająco, to znaczy w przypadku, kiedy żołnierz bądź jego przełożony uzna, że naszym siłom zbrojnym za granicą może grozić jakieś niebezpieczeństwo".

"To rozszerza zakres bezpieczeństwa naszych żołnierzy w kontyngentach wojskowych w misjach zagranicznych" - ocenił szef MON.

W środę Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich siedmiu oskarżonych o zbrodnię wojenną w Nangar Khel. Sąd uznał, że brakuje wystarczających dowodów, by wydać wyrok skazujący.

Wspomniany przez Klicha płk Martin Schweitzer dowodził amerykańską 4. grupą bojową, której wtedy podlegał polski kontyngent w Afganistanie. Wyrażał opinię, że ostrzał wioski i spowodowanie śmierci kilkorga jej mieszkańcowi było błędem, nie zbrodnią. Prokuratura nie uznała za konieczne przesłuchania Schweitzera uznając, że ze zdarzeniem nie mają związku żołnierze amerykańscy; podkreślano też, że gdy doszło do ostrzału, pułkownik był na urlopie.(PAP)

brw/ bos/ gma/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »