Byłem tam i widziałem jak straszne były przedsięwzięcia gen. Ratko Mladicia; czuję satysfakcję, że zostanie osądzony - mówił w piątek dziennikarzom b. premier Tadeusz Mazowiecki, który w latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem ONZ do byłej Jugosławii.
Mladić, były dowódca sił Serbów bośniackich, stanął w piątek w Hadze przed Trybunałem ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Nie chciał słuchać aktu oskarżenia i odmówił deklaracji, czy jest winien.
38-stronicowy akt oskarżenia Mladicia zawiera 11 zarzutów, w tym dwa o udział w ludobójstwie podczas masakry prawie 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku i podczas mordów popełnionych na cywilach na początku wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995).
Mazowiecki mówił w piątek, że czuje satysfakcję, iż Mladić zostanie osądzony. "To jeden z największych zbrodniarzy tej wojny, uważam, że bardzo dobrze - choć trwało to bardzo długo - że wreszcie znalazł się w Trybunale w Hadze" - powiedział.
"Myślę, że to oczyści, po pewnych może trudnościach, świadomość Serbów, kiedy uznają tę winę. Byłem tam i widziałem, jak straszne były przedsięwzięcia Mladicia" - oświadczył były premier.
Mazowiecki zrezygnował z funkcji wysłannika ONZ w 1995 r. w proteście przeciwko bezczynności wielkich mocarstw wobec zbrodni wojennych dokonywanych w czasie wojny w Bośni, głównie zamordowania w Srebrenicy przez wojska Republiki Serbskiej w Bośni kilku tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Ogłosił raport w sprawie łamania praw człowieka przez wszystkie strony konfliktu.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.