Przełożono planowane na 9 czerwca udzielenie sakry biskupiej bez mandatu papieskiego ks. Josephowi Shen Guo’anowi. Nowej daty nie wyznaczono.
Powołując się na lokalne źródła podała, że informację przekazano duchowieństwu pod koniec minionego tygodnia, nie wyjaśniając motywów tej decyzji. Miejscowi katolicy nie ukrywają satysfakcji i mają nadzieję, że władze zrezygnują z prób święcenia biskupów bez zgody Ojca Świętego.
50-letni kandydat, ks. Joseph Shen Guo’an, aktywny działacz Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich nie jest uważany przez wiernych za godnego biskupstwa, ani też sam nie chce zostać biskupem. Święcenia miały się odbyć w Wuhan, w chińskiej prowincji Hubei.
W wywiadzie dla agencji UCAN z 3 czerwca br. sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Chińczyk z Hongkongu abp Savio Hon Tai-Fai zaznaczył, że odmowa przyjęcia święceń ze strony kandydata jest w takim przypadku postawą właściwą. Zachęcił biskupów, by nie lękali się przeciwstawiać uzurpacji władz i zdawali sobie sprawę ze swej odpowiedzialności za jedność Kościoła.
O żarliwą modlitwę za chiński Kościół, aby „pozostał jeden, święty, katolicki, wierny i wytrwały w nauce i dyscyplinie kościelnej” zaapelował do wszystkich wiernych 18 maja Benedykt XVI. Wezwał też do modlitwy za tamtejszych biskupów, aby „ich pragnienie trwania w jednym Kościele powszechnym było silniejsze od pokusy drogi niezależnej od Piotra”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.