O „bardzo znaczących postępach” negocjacji watykańsko-izraelskich w sprawach ekonomicznych i fiskalnych Kościoła katolickiego w Izraelu mówi wspólny komunikat, wydany równocześnie w Watykanie i w Jerozolimie. Spotkanie odbyło się wczoraj w watykańskim Pałacu Apostolskim.
Kolejna sesja plenarna Stałej Dwustronnej Komisji między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael, jak czytamy w komunikacie, upłynęła „w atmosferze otwartej, przyjaznej i konstruktywnej. Obie strony uzgodniły przyszłe kroki ku osiągnięciu porozumienia” we wspomnianych kwestiach. Nie podano jednak żadnych innych szczegółów, prócz tego, że następną sesję plenarną dwustronnej komisji zaplanowano na 1 grudnia b.r. w siedzibie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych w Jerozolimie. Półroczny odstęp takich sesji jest w ostatnich latach regularną praktyką. Na wczorajszym spotkaniu 9-osobowej delegacji Stolicy Apostolskiej przewodniczył prał. Ettore Balestrero, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Natomiast na czele 13-osobowej delegacji izraelskiej stał wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon. Obaj przewodniczą negocjacjom już od kilku lat.
Choć od podpisania w 1993 r. ogólnego porozumienia między Stolicą Apostolską a Izraelem minie już w tym roku 18 lat, negocjacje na temat fiskalnej i prawnej sytuacji Kościoła w państwie izraelskim toczą się bardzo powoli. Jednak po kilkuletniej faktycznej przerwie odbywają się teraz regularnie. Co pewien czas w Izraelu podnoszone są polemiki, np. w związku z upominaniem się przez Kościół o ulgi podatkowych. Żydowscy polemiści zapominają przy tym nieraz, że nie prowadzi on w Ziemi Świętej działalności dochodowej, ale dobroczynną.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.