„Nie byłbym zdziwiony gdyby Stolica Apostolska ustanowiła ordynariat personalny dla byłych anglikanów w USA przed końcem bieżącego roku” - powiedział dziennikarzom amerykański kard. Donald W. Wuerl.
Arcybiskup Waszyngtonu jest odpowiedzialny za realizację na terenie Stanów Zjednoczonych włączenia grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego. Kwestia ta jest jednym z tematów poruszanych podczas obecnej sesji plenarnej episkopatu USA odbywającej się w Bellevue w pobliżu Seattle.
Kard. Wuerl szacuje liczbę pierwszych członków nowej struktury kościelnej na około 100 duchownych i około 2 tys. świeckich. Zapewnił biskupów, że Seminarium Najświętszej Maryi Panny w Houston przygotowało specjalny dziewięciomiesięczny program, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dla duchownych anglikańskich, którzy pragną zostać księżmi katolickimi. Koncentruje się on na historycznych różnicach dogmatycznych między anglikanizmem a katolicyzmem. Arcybiskup Waszyngtonu zaznaczył, że od chwili mianowania go przez Stolicę Apostolską na odpowiedzialnego za realizację konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” otrzymał sporo listów, e-maili i telefonów od zainteresowanych anglikanów.
Obecnie zespół kierowany przez arcybiskupa Waszyngtonu przygotowuje dokumentację odnośnie do każdego z duchownych anglikańskich, którzy chcą uczestniczyć w procesie formacji do kapłaństwa w Kościele katolickim. Obejmuje ona między innymi informacje z rejestru skazanych, ocenę psychologiczną, list zawierający rezygnację z obowiązków sprawowanych w Kościele anglikańskim oraz listy od kard. Wuerla, a w przyszłości przełożonego ordynariatu oraz katolickiego biskupa diecezji na której terenie mieszka kandydat, ponadto, jeśli to możliwe także od byłych przełożonych anglikańskich. Kiedy dokumentacja zostanie przesłana do Watykanu kandydat zaprzestanie sprawowania liturgii anglikańskiej i rozpocznie przygotowanie katechetyczne wspólnoty, by mogła wstąpić do Kościoła katolickiego.
Kard. Wuerl zaproponował, aby poszczególni biskupi zapewnili małym grupom pragnącym jedności z Kościołem katolickim możliwość sprawowania kultu oraz wydelegowali kapłana, który służyłby jako łącznik z tymi wspólnotami. Podkreślił ponadto konieczność pomocy trybunałów diecezjalnych w uregulowaniu sytuacji małżeńskich, tam gdzie to będzie konieczne a także wsparcia przygotowań katechetycznych osób, które pragną zostać katolikami. Biskupi nie kryli pewnych obaw co do funkcjonowania ordynariatu. Pytali także o to jak odpowiadać członkom innych wyznań, poza anglikanami, których pociąga idea ordynariatu personalnego.
Jedyną istniejącą dotychczas strukturą dla grup byłych anglikanów jest utworzony 15 stycznia b.r. Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham na terenie Anglii i Walii. Rozważane jest także ustanowienie takich struktur w Australii, Kanadzie i USA.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.