W parlamencie Ukrainy trwają prace nad wprowadzeniem ustawowego zakazu przesłuchiwania księży co do wiadomości uzyskanych przez nich podczas spowiedzi.
Dotychczasowy kodeks karny tego kraju zezwalał na przesłuchiwania duchownych jako świadków, jeśli penitent zgodził się na ujawnienie pochodzących ze spowiedzi informacji. Projekt prawodawczy, który po pierwszym czytaniu uzyskał większość parlamentarną, ma wymagać wyraźnej zgody pisemnej penitenta. Ustawa ma też dotyczyć innych zawodów zaufania publicznego, jak prawnik, lekarz, psychoanalityk czy notariusz.
Dodajmy, że należy rozróżnić sekret zawodowy od tajemnicy sakramentalnej, która z religijnego punktu widzenia jest kwestią o wiele poważniejszą i wiąże się wprost z wolnością wyznania. Poprawka o przestrzeganiu tajemnicy spowiedzi dwa lata temu nie uzyskała poparcia parlamentu. Jej obecne uchwalenie będzie kolejnym znakiem wzrastającej wolności religijnej na Ukrainie, gdzie wciąż jeszcze w ustawodawstwie jest wiele pozostałości sowieckich.
Natomiast ukraiński rząd zlikwidował od początku czerwca wizy religijne (typ R), wprowadzając na ich miejsce wizy krótko- i długoterminowe. Trzeba zwrócić uwagę, że aby wjechać na terytorium tego kraju w sprawach religijnych z krótko- lub długoterminowym pobytem, konieczne jest teraz zaproszenie od instytucji religijnej, zarejestrowanej w Ministerstwie Kultury Ukrainy. Zmieniły się też opłaty wizowe.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.