Żaglowiec "Fryderyk Chopin" w czwartek rano wpłynął do świnoujskiego portu po ośmiu miesiącach nieobecności w kraju.
PAP/Jerzy Undro "Fryderyk Chopin" wpływa do portu w Świnoujściu
Jeszcze dziś jednostka ma dopłynąć do Szczecina, gdzie ma wziąć udział w uroczystościach z okazji objęcia przez Polskę prezydencji.
Jednostka wypłynęła w piątek z kornwalijskiego portu Falmouth (Wlk. Brytania).
Jak powiedział PAP przedstawiciel armatora jednostki, warszawskiej firmy 3Oceans, Adrian Woźniak, Szczecin pozostanie portem macierzystym żaglowca. Dodał, że armator chce kontynuować projekt "Szkoły pod żaglami".
W połowie czerwca żaglowiec został sprzedany przez poprzedniego armatora - Wyższą Europejska Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie. Zarówno WESPiA jak i nowy armator deklarują współpracę. Jak napisano na stronach internetowych jednostki pierwszym wspólnym przedsięwzięciem ma być rejs dookoła świata.
1 października ubiegłego roku "Fryderyk Chopin" wyruszył w rejs "Szkoły pod żaglami". Na pokładzie było blisko 40 gimnazjalistów. Pod koniec października w drodze na Karaiby, podczas potężnego sztormu na Atlantyku, około 100 mil morskich na południowy zachód od brytyjskich wysp Scilly, żaglowiec stracił oba maszty. Nikomu z załogi nic się nie stało.
Do portu Falmouth jednostkę odholował kuter rybacki. Koszt naprawy zniszczonych żagli pokrył PZU. Statek nie mógł jednak wypłynąć, bo nałożono na niego areszt jako zabezpieczenie roszczeń kutra, który go odholował po utracie masztów. Ostatecznie nowy armator, spółka 3Ocean, udzielił gwarancji zabezpieczających roszczenia; areszt uchylono i żaglowiec wyruszył w drogę powrotną do kraju.
Prace remontowe na statku wykonała stocznia w Falmouth oraz miejscowa firma żeglarska A&P. Wiele prac załoga wykonała we własnym zakresie. W czynie społecznym kadłub statku zbadał Polski Klub Płetwonurków "Waleń" z Londynu, zaś gdański żaglomistrz Sail Service ufundował mu żagle.
W trakcie pobytu w Falmouth STS "Fryderyk Chopin" zmienił armatora. Poprzednim była Wyższa Europejska Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, a obecnym jest firma 3Ocean.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.