Odręczne oświadczenie rodziców wystarczy, aby dziecku przebywającemu na wakacyjnym wypoczynku zapewnić udział w Eucharystii - przypominają księża w diecezji gliwickiej.
Jak przypomina ks. Adam Laszewski, diecezjalny duszpasterz turystyki i wypoczynku, wyrażenie woli rodziców nie musi mieć specjalnej formy. Wystarczy napisać swoje życzenie i przekazać je opiekunom. W przypadku takich próśb na organizatorach kolonii, obozów i innych zorganizowanych wyjazdów ciąży obowiązek zorganizowania wyjścia na Msze św.
- Bardzo często zdarza się, że takie kartki nie są potrzebne, ponieważ opiekunowie sami pytają dzieci, kto chce iść do kościoła - dodaje ks. Laszewski.
- Kiedy presja grupy jest bardzo silna, wtedy kartka jest bardzo pomocna, bo można powiedzieć, że wyjście na Msze św. jest życzeniem rodziców. Generalnie nie ma problemu, musimy także pamiętać, że organizatorami wyjazdów nie są walczący ateiści - dodaje ks. Jacek Orszulak z tarnogórskiej parafii Matki Bożej Królowej Pokoju.
Duchowni podkreślają, że kluczowy jest przykład rodziców. Jeżeli dzieci widzą, że Eucharystia jest centralnym punktem niedzieli, również one czują taką potrzebę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.