Najpierw w Krakowie, a następnie w Oświęcimiu odbywały się obrady Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Po raz drugi w swej historii gremium to spotkało się na dorocznych obradach w Polsce.
Podczas wczorajszego pobytu w Oświęcimiu uczestnicy wzięli m.in. udział w Marszu Pamięci na terenie Auschwitz-Birkenau. Natomiast podczas sesji plenarnej prezentowano różne inicjatywy edukacyjne funkcjonujące na terenie Oświęcimia.
Prof. Jonathan Webber z Anglii, zastanawiając się nad znaczeniem Auschwitz, zwracał uwagę, że jest to miejsce wielu sprzeczności. „Auschwitz to wielki cmentarz, a jednak nie jest to cmentarz. Teraz to jest muzeum, ale nie jest ono jak inne zwykłe muzeum. To miejsce masowej turystyki, ale nie jest to zwykłe miejsce turystyki. Auschwitz to miejsce wielkich sprzeczności. Należy do całej ludzkości, ale z moralnego punktu widzenia nie należy do nikogo” – mówił prof. Webber.
Obrady Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów odbywały się pod hasłem „Religie i ideologie. Polskie perspektywy na przyszłość”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.