Być człowiekiem sumienia

Chrześcijanin na wszystko powinien patrzyć oczyma Jezusa. Tak? To nie powinien robić wyjątków.

Czytam relację „Wyborczej” z zajścia na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie przerwano wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza „Gender - dewastacja człowieka i rodziny”. „Ochroniarze próbowali wyprowadzić chłopaka z sali, ale to im się nie udało. W jego obronie stanęło kilka osób”. A potem, jak to ci biedni obrońcy chłopaka zostali brutalnie potraktowani przez „nieznanych sprawców” i policję.

Jako że oglądałem wcześniej film z zajścia łatwo dostrzegam próbę manipulowania faktami. Jeden zakłócił, ktoś go zaczął  bronić a tu taka chryja – sugerują autorzy tekstu. Tymczasem gdy ogląda się film widać, że sprawa wyglądała inaczej. Rozróbę zaczęli owi „obrońcy” chłopaka zanim ten zaczął swój „występ”. Akcja nie była wybrykiem jednej osoby, którą postronni słuchacze wzięli w obronę. Jego występ był częścią grubszej rozróby. Pewnie wcześniej umówionej.

Jak więc tu nie przyznać racji, ks. Bortkiewiczowi, który później, już po przeniesieniu wykład mówił o opacznym rozumieniu kartezjuszowskiego „Cogito ergo sum” (Myślę, więc z jestem) jako przyzwoleniu na to by rozum nie tyle poznawał rzeczywistość, ile rościł sobie pretensje do wyrokowania wbrew faktom jaka ona jest? Ideologia gender jest tego jaskrawym przykładem.

Problem jednak w tym, że takie podejście do spraw prezentują nie tylko przeciwnicy chrześcijańskiej wizji świata. Ich zwolennicy czasem bywają niewiele lepsi. Też w razie potrzeby potrafią „ładnie” przedstawić jakieś niewygodne dla siebie wydarzenie albo podkręcić kontrast, gdy chcą kogoś przedstawić w złym świetle. A przy tym posługiwać się językiem, który bardziej niż mowę ludzką przypomina syk (biblijnego) węża.

Coś tam św. Paweł mówił, że nie mamy się dać zwyciężyć złu, ale zwyciężać je dobrem. Ilu chrześcijan chce tę zasadę odnieść do dzisiejszych gorących sporów?

Nie jest prawdą, że obrona wiary i Kościoła wymaga dziś wielkiej odwagi. Większej odwagi wymaga dziś wierność owej ewangelicznej zasadzie, by zło zwyciężać dobrem. Bo nie można wtedy liczyć na zauważenie, poklask czy lajki na Facebooku. Dla wielu gorliwców jest się wtedy chrześcijaninem nijakim, zbytnio dialogującym ze światem, stojącym na pograniczu zdrady. A że Ewangelia uczy inaczej? Widać to fanaberie, nie do zastosowania w dzisiejszym wrogim nam świecie.

Dziś druga niedziela Adwentu a jednocześnie uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jakże by się chciało, by wszyscy chrześcijanie gorąco pragnęli w każdym calu być jak Maryja, bez najmniejszego grzechu. Jakże by się chciało, by na sprawy teraźniejsze umieli zdystansowani spojrzeć z tak eksponowanej w Adwencie perspektywy wieczności.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trup
  08.12.2013 15:16
  cyt(Nie jest prawdą, że obrona wiary i Kościoła wymaga dziś wielkiej odwagi. Większej odwagi wymaga dziś wierność owej ewangelicznej zasadzie, by zło zwyciężać dobrem. )- to chybva jedt jedno powiązane z drugim .Nie da rady oddzielić ewangelii od kościoła .
 • _jasiek
  09.12.2013 09:45
  _jasiek
  W oczach wyznawców michnicjańskiej sekty katolicy to takie ciepłe kluchy, którym można bezkarnie na głowę narobić. Tymczasem jak organa państwowe opanowane są przez wrogów Kościoła należy się organizować jak Argentyńczycy pod swoją katedrą w obronie przed dewiantami.
 • Agta
  09.12.2013 11:04
  Dziękuję za ten komentarz.
 • Chochlik
  09.12.2013 15:09
  A... co to znaczy zło dobrem zwyciężać ?
  w tym kontekście w tym konkretnym przypadku .

  Chrystus sporządził sobie bicz i...przylał.
  Są dwie możliwości :
  a/ Chrystus nie był miłosierny.
  b/ coś się nam w głowach po... pomieszało.

  A w ogóle jak dać świadectwo światu w tym przypadku, wracam do poprzedniego zagadnienia' jak to wygląda w praktyce ?
  KTO ,kto pytam tego nauczył ?
  Ciągle słyszę jedynie
  "macie się otworzyć na Chrystusa ' ale czy to oznacza zasadzenie tęgiego kopa dewiantom czy uległą bierność nie wiadomo .

  Kto rozszyfruje ten kod ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Poniedziałek
  wieczór
  14°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  wiecej »