Strasburg: Rozprawa katyńska - 6 października

6 października odbędzie się rozprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ws. skarg katyńskich obywateli polskich - poinformował w środę Maciej Szpunar, podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

"Została wyznaczona rozprawa, odbędzie się ona 6 października, będzie to rozprawa publiczna i będzie w niej uczestniczył także przedstawiciel rządu, polskiego MSZ-u" - uściślił Szpunar podczas briefingu w MSZ.

Jak dodał, z informacji jakie w środę uzyskało MSZ wynika, że "sprawa nie będzie rozpatrywana przez Wielką Izbę Trybunału".

"Liczymy się z możliwością, że być może dojdzie do zawarcia ugody między Federacją Rosyjską a rodzinami katyńskimi. Rząd polski w tym postępowaniu występuje jako strona trzecia, przedstawiając pisma procesowe i argumentację wspierającą skarżących" - zaznaczył.

Pytany o to, czy fakt, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu podjął decyzję o dopuszczalności skarg katyńskich może być odbierany jako krok w kierunku uznania przez stronę rosyjską zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa, Szpunar odparł, że nie.

"Sprawa tego nie dotyczy. Europejski Trybunał Praw Człowieka nie jest kompetentny, aby sprawdzać, czy doszło do ludobójstwa, czy nie. Przedmiotem tego postępowania są przede wszystkim nieprawidłowości w śledztwie - m.in. uniemożliwienie dostępu do akt postępowania" - tłumaczył.

Szpunar ocenił, że decyzja o dopuszczalności skarg katyńskich "jest satysfakcjonująca w tym znaczeniu, że Trybunał wypowiedział się jasno - skarga jest dopuszczalna".

"Natomiast nie jest to jeszcze rozstrzygnięcie ostateczne, 6 października odbędzie się rozprawa, a po kilku miesiącach - poznamy wyrok Trybunału" - zwrócił uwagę.

"12 lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka upublicznił dwie decyzje z dnia 5 lipca 2011 r. w sprawie dopuszczalności tzw. +skarg katyńskich+. Skargi zostały złożone przez polskich obywateli przeciwko Federacji Rosyjskiej w związku z domniemanymi nieprawidłowościami w ramach rosyjskiego śledztwa katyńskiego nr 159, umorzonego w dniu 21 września 2004 r. decyzją Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej" - poinformował we wtorek MSZ w komunikacie przesłanym PAP.

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrywanych jest obecnie sześć skarg katyńskich.

Trybunał uznał za dopuszczalne skargi katyńskie złożone: w 2007 r. przez Jerzego Janowca i Antoniego Trybowskiego oraz w 2009 r. przez Witomiłę Wołk-Jezierską - córkę zamordowanego w Katyniu oficera artylerii Wincentego Wołka - wraz z 12 innymi osobami.

Trybunał zdecydował również o konieczności rozpatrzenia wszystkich zarzutów podniesionych przez polskich obywateli dotyczących ewentualnego naruszenia artykułów Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Wśród najważniejszych zarzutów rodzin ofiar wobec władz Rosji są: brak skutecznego postępowania wyjaśniającego zbrodnię katyńską (oznacza złamanie art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) oraz poniżające traktowanie krewnych ofiar zbrodni katyńskiej (art. 3 Konwencji), m.in. poprzez negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu w wyrokach rosyjskich sądów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
noc
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »