„Kapłan sługą Bożego miłosierdzia”. Taki tytuł noszą wskazania dla spowiedników i kierowników duchowych, które wydała Kongregacja ds. Duchowieństwa.
Podpisali je 9 marca, na początku Wielkiego Postu prefekt tej dykasterii kard. Mauro Piacenza i jej sekretarz abp Celso Morga Iruzubieta. Dokument rozesłano do wszystkich krajowych konferencji episkopatu. Obecnie można go również znaleźć w sześciu głównych językach europejskich (po angielsku, hiszpańsku, francusku, niemiecku, portugalsku i włosku) na stronie internetowej tej kongregacji www.clerus.org.
Liczący ponad 60 stron dokument Kongregacji ds. Duchowieństwa składa się z dwóch części. Pierwsza, pt. „Posługa pokuty i pojednania w perspektywie świętości chrześcijańskiej”, omawia aktualne znaczenie spowiedzi sakramentalnej i jej naturę. Daje też wskazania praktyczne dotyczące dyspozycji penitentów i spowiedników, aspektów liturgicznych tego sakramentu i formacji do jego sprawowania. Drugą część dokumentu poświęcono kierownictwu duchowemu. Przypomniano, że praktyka ta istnieje już od pierwszych wieków Kościoła i do dziś ma znaczenie dla życia chrześcijańskiego nie tylko osób duchownych czy konsekrowanych, ale także świeckich. Wskazano na jej specyficzny cel, którym jest rozpoznanie woli Bożej. Zawarte tu uwagi praktyczne dotyczą przymiotów samego kierownika duchowego i poszczególnych kategorii osób korzystających z jego kierownictwa.
Tekst wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa nt. spowiedzi i kierownictwa duchowego „Kapłan sługą Bożego miłosierdzia” uzupełniają dwa dodatki. Pierwszy to rachunek sumienia dla księży. Jego zamieszczenie raz jeszcze przypomina, że sami spowiednicy winni regularnie przystępować do tego sakramentu. Drugi dodatek zawiera modlitwy dla kapłana do odmówienia przed i po spowiadaniu. Oba teksty podano po łacinie i w tłumaczeniu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.