Prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Hanowerze podniesie kwestię możliwej budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego - pisze we wtorek dziennik "Kommiersant", zaznaczając, że Moskwa może zamrozić projekt South Stream.
Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego (South Stream) z powodu braku porozumienia z Turcją; mogłaby wtedy wykorzystać swój potencjał gazowy i przy współpracy z Niemcami zbudować trzecią nitkę Gazociągu Północnego (Nord Stream).
"Na razie nie mówimy o szczegółach. Dla nas najważniejsze jest, by usłyszeć opinię Niemców i uzyskać polityczne poparcie" - powiedziało "Kommiersantowi" dobrze poinformowane źródło z rosyjskiego MSZ.
Moskwa chce wykorzystać odchodzenie od energetyki atomowej w Europie i zwiększyć dostawy gazu na rynki Unii Europejskiej. Rozbudowa Gazociągu Północnego odbyłaby się kosztem Gazociągu Południowego, którego realizacja przeciąga się z powodu stanowiska Turcji, która do tej pory nie wyraziła zgody na położenie rury na jej wodach terytorialnych.
"Dla Turków Gazociąg Południowy nie ma ekonomicznej wartości - oni i tak nie odbierają takiej ilości gazu +Błękitnego Potoku+, które mogliby dostawać. Dochody z tranzytu gazu nie są dla Turcji bardzo ważne. Ważniejsza jest dla nich geopolityka i możliwość, by być największym w Europie hubem (węzłem)gazowym" - powiedział rozmówca "Kommiersanta".
O możliwości budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego mówił w połowie lipca premier Władimir Putin na spotkaniu w kombinacie metalurgicznym w Magnitogorsku na Uralu.
W maju tego roku na dnie Bałtyku ułożono pierwszą nitkę Gazociągu Północnego, który połączy bezpośrednio Rosję z Niemcami. Pierwszy gaz z Rosji do Niemiec ma popłynąć po koniec 2011 roku, a budowa drugiej nitki gazociągu ma zakończyć się w 2012 roku.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...