PO: Czuma idzie ręka w rękę z PiS-em

- Mamy kłopot, Czuma idzie ręka w rękę z PiS-em - komentują raport szefa sejmowej komisji ds. nacisków zaskoczeni politycy PO. Wiceszef klubu PO Sławomir Rybicki zapowiedział w czwartek, że będzie chciał porozmawiać z Andrzejem Czumą o raporcie.

"Chciałbym, aby przewodniczący Czuma przedstawił mi swój punkt widzenia i przesłanki, jakimi się kierował formułując raport" - zapowiedział Rybicki. Podkreślił też, że raport może jeszcze zostać zmieniony poprzez wprowadzenie do niego poprawek. "Choć oczywiście Andrzej Czuma ma prawo do formułowania własnego stanowiska" - zaznaczył Rybicki.

Wiceszef klubu PO powiedział, że nie zgadza się ze sformułowanymi przez Czumę tezami, że za rządów PiS nie dochodziło do nacisków. Czuma w swoim projekcie raportu formułuje wniosek, że większość zarzutów wobec rządzących w latach 2005-2007 nie znalazła potwierdzenia. Według Czumy, nie ma podstaw do stwierdzenia, aby w latach 2005-2007 istniał mechanizm, który umożliwiałby przedstawicielom władz państwowych "nielegalne wywieranie wpływów na prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb specjalnych".

Raport Czumy skrytykował też rzecznik klubu PO Paweł Olszewski. "Doskonale pamiętam rządy PiS, pamiętam ministra Ziobrę, który dyktafonem dobijał przeciwników politycznych. Trudno się zgodzić, że nie było nacisków, ani politycznego wykorzystywania służb specjalnych" - powiedział PAP Olszewski.

Pytany o ewentualne konsekwencje wobec Czumy, Olszewski powiedział, że władze klubu zapoznają się z raportem i "wówczas zostaną podjęte odpowiednie decyzje".

W nieoficjalnych rozmowach wielu polityków PO przyznaje, że nie bardzo wiadomo, jakie konsekwencje powinien ponieść Czuma. "Mamy kłopot. Z nim się bardzo trudno rozmawia, ma też specyficzne pojęcie niezależności politycznej. Tym raportem idzie ręka w rękę z PiS-em. Ale co zrobić? Miejsce na liście wyborczej już ma, za to (za raport - PAP) przecież go nie straci" - ocenili rozmówcy PAP.

Arkadiusz Mularczyk (PiS) nazwał raport Czumy "wielką mową obrończą rządu pana Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry". Janusz Krasoń (SLD) ironizował, że Czumie należy się "honorowe członkostwo w PiS".

Czuma deklaruje z kolei, że działania komisji nie powinny kończyć się "ani miękkimi, ani ostrymi" konkluzjami, tylko uczciwymi. "Nie pozwolę, żeby komisja stała się lawetą do strzelania wobec jakiejkolwiek partii politycznej, w szczególności jeśli chodzi o PiS" - powiedział w czwartek Czuma.

Premier Donald Tusk podkreślił, że projekt raportu komisji ds. nacisków pokazuje wyraźnie, iż Czuma "na nikogo nie polował". Premier podkreślił, że ma jedynie informacje medialne o treści projektu raportu przedstawionego przez Czumę.

"Ja jestem bardzo zadowolony z takiego nastawienia i rekomenduję je wszystkim posłom, którzy uczestniczą w pracach rozmaitych komisji śledczych, aby starali się dochodzić do prawdy tak jak potrafią - ja nie mówię, że każdy będzie genialnie te prawdy odkrywał - ale by nie podchodzili do pracy w komisji tak bardzo politycznie, że trzeba koniecznie kogoś dopaść albo kogoś koniecznie ochronić" - mówił Tusk.

Powiedział też, że nie zmienia to jego oceny takich ponurych faktów "jak 6200 podsłuchów wiceszefa (ówczesnego) CBA" (czwartkowa "Gazeta Wyborcza" pisała, że zastępca b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego zainstalował w swoim gabinecie "stanowisko odsłuchowe" - PAP). "Wydaje się, że poseł, b. minister (sprawiedliwości) Czuma ma racje, że być może mamy do czynienia tylko z głupotą, czasami niekompetencją, nadmierną ciekawością a nie politycznym naciskami" - powiedział premier.

Czuma ma w jesiennych wyborach startować do Sejmu z szóstego miejsca z warszawskiej listy PO.

«« | « | 1 | » | »»
 • Niezdziwiony
  05.08.2011 09:39
  Że prawda piękna,
  Musi być blaga,
  Bo jej nie chwalą,
  Kiedy jest naga.
 • Fryderyk
  05.08.2011 10:53
  Tak naprawdę to mam ochotę wziąć te dwa zakute łby DT i JK i walnąć nimi o siebie, żeby nareszcie obydwaj zeszli na ziemię. Nie ma mężów stanu w tym kraju, ale też dawno ich nie było. Ta walka tych dwóch wodzusiów już mnie dwnerwuje, bo korzystają na tym ci bezczelni bandyci z lewej strony sceny politycznej. Że też nikt ich jeszcze nie unicestwił (czytaj: jeszcze wybiera). Dlatego apeluję pomimo wszystko - nie głosujcie na lewicę!!!!!
 • Stanisław_Miłosz
  05.08.2011 16:07
  Czyżby Andrzej Czuma miał się okazać tym ostatnim, jedynym sprawiedliwym, dzięki któremu jak biblijna Sodoma Platforma miała nie być w Morzu Martwym zatopiona?

 • Iskra
  07.08.2011 17:03
  Iskra
  Osobiscie pragne pogratulowac panu Czumie za rzetelnosc jego raportu.
  Prawda nie ma oblicza partyjnego.
  Moje poparcie dla PO nie wynika z nienawisci do PiS-u tylko z pewnej propozycji ,wizji Polski jako panstwa w ktorym jest mozliwy pluralizm i dialog. Ten raport jak najbardziej wpisuje sie w logike wizji, ktora glosi PO choc nie jest czyms na korzysc partii jest czyms pozytywnym w budowie dialogu i pluralistcznego panstwa, w ktorym do wydawania ocen liczy sie cos wiecej jak partyjne emocje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  10°C Wtorek
  rano
  18°C Wtorek
  dzień
  19°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »