Reklama

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny

Informacje o atrakcjach geologicznych takich jak rezerwaty Zachełmie i Wietrznia, Jaskinia Raj, kopalnia w Krzemionkach oraz scenariusze lekcji terenowych i słowniczek pojęć archeologicznych, można znaleźć na nowo powstałej stronie internetowej Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.

Reklama

Trasa szlaku wiedzie od Bałtowa poprzez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie, gminę Miedziana Góra i Kielce do Chęcin.

Za promocję szlaku, który ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w województwie, odpowiada Regionalna Organizacja Turystyczna.

Anna Drzewiecka ze świętokrzyskiej ROT powiedziała w piątek PAP, że informacje zamieszczone na stronie pozwalają kompleksowo zaplanować zwiedzanie.

Pod adresem www.szlakarcheogeo.pl można znaleźć informacje o obiektach, jakie tworzą szlak oraz plany dojazdu. Zamieszono także ich fotografie i trójwymiarowe prezentacje. Jest słowniczek pojęć archeologicznych, interaktywna tabela er i epok, pozwalająca umieścić poszczególne zjawiska w czasie.

Przygotowano internetową grę dla dzieci oraz scenariusze lekcji terenowych dla nauczycieli. Turyści znajdą także informacje o imprezach rekreacyjnych odbywających się w regionie i adresy miejsc noclegowych. Z witryny można pobrać przewodnik po szlaku, opublikowany w językach: polskim, niemieckim, rosyjskim i angielskim.

Uruchomienie strony jest elementem projektu, obejmującego budowę obiektów turystycznych i oznakowania atrakcji szlaku.

W ramach projektu w kieleckim rezerwacie Wietrznia powstanie Centrum Geoedukacji z galerią ziemi, które ma być profesjonalnym ośrodkiem kształcenia geologicznego. Centrum ma prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy, ma przekazywać wiedzę geologiczną laikom i przyciągać turystów, nie tylko z Polski. Będzie to centrum informacji o atrakcjach geologicznych regionu.

Na terenie Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczego w Krzemionkach k. Ostrowca Świętokrzyskiego powstanie zespół wystawienniczo-konferencyjny połączony z istniejącą podziemną galerią.

Podążając szlakiem można zwiedzać Jaskinię Raj - jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną bogatą szatą naciekową.

Do szlaku włączono także kamieniołom Zachełmie, w którym naukowcy znaleźli tropy tetrapoda - najstarszego czworonożnego zwierzęcia lądowego. Logotyp szlaku nawiazuje do wizerunku czworonoga.

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny powstanie do końca 2011 r. Projekt realizuje miasto Kielce w partnerstwie z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, gminą Chęciny i świętokrzyską ROT w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Przedsięwzięcie o wartości ponad 32 mln zł jest w 85 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Region świętokrzyski jest wyjątkowo bogaty pod względem geologicznym i paleontologicznym. W samych Kielcach znajdują się cztery rezerwaty geologiczne. W 2010 r. odkrywcy ujawnili, że ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o 9 mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt. Naukowcy podali też, że ślady najstarszych czworonogów odkryto w kamieniołomie w Zachełmiu koło Kielc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama