Polscy archeolodzy na Krymie

Kuchnia z kamiennym piecem i pozostałościami naczyń glinianych, kamienny moździerz i krzemienny nóż – to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie „Tyritake”, która od 19 lipca br. prowadzi prace wykopaliskowe w Kerczu na Krymie na Krymie

Ekspedycja archeologiczna zainicjowana została w 2008 roku przez strony polską i ukraińską. Ma na celu odsłonięcie antycznego miasta na Krymie – Tyritake (VI w. przed Chr. – VI w. po Chr.). Archeolodzy chcą uzyskać kompleksowy obraz warunków życia mieszkańców tej polis w starożytności. Efektem polsko-ukraińskiej współpracy będzie również utworzenie nowoczesnego parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego historii miasta.  

Pierwsze trzy tygodnie wykopalisk przyniosły szereg odkryć dotyczących codziennego życia mieszkańców Tyritake. Badaczom udało się zlokalizować antyczny dom z podwórzem i kilkoma pomieszczeniami mieszkalnymi, pochodzący najprawdopodobniej z III–IV w. po Chr. Z tego okresu mogą też pochodzić odsłonięte pomieszczenia gospodarcze, w tym najprawdopodobniej kuchnia z kamiennym piecem, stołem i pozostałościami naczyń glinianych oraz kamienny moździerz.

Odnalezienie przez archeologów krzemiennego noża potwierdza wcześniejsze ustalenia, że na terenie Tyritake, prawdopodobnie już w okresie neolitu, mogła znajdować się osada. Pobrane próbki nasion, żużlu, zwęglonych kawałków drewna etc. trafią do analizy w Polsce.

Archeolodzy eksplorowali także ustawiony na kamiennej podmurówce mur obronny z suszonej cegły glinianej datowany na VI w. przed Chr. Badania potwierdzają wcześniejsze rekonstrukcje najstarszych murów obronnych Tyritake i innych kolonii greckich w regionie. W warstwie znajdującej się pod glinianym murem znaleziono interesujące fragmenty ceramiki z końca VI w. przed Chr., w tym niezwykle cenny fragment czarnofigurowej wazy przedstawiający greckiego hoplitę. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
34°C Czwartek
wieczór
27°C Piątek
noc
wiecej »