Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

Niedzielna suma pontyfikalna była kulminacją trzydniowych uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W mszy świętej odprawionej przez metropolitę Bukaresztu arcybiskupa Ioana Robu przed ołtarzem polowym przy bazylice uczestniczyły tysiące wiernych.

Przed sumą dróżkami kalwaryjskimi przeszła procesja Matki Bożej Wniebowziętej. Pątnicy przenieśli w niej figurę Marii z kościoła Grobu Matki Bożej przed bazylikę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Procesji kolorytu dodały liczne orkiestry dęte i asysty wiernych, z których znaczna część ubrana była w stroje ludowe. Najstarsza tradycyjnie przybywa z Cieszyna. Wierni z miasta nad Olzą pielgrzymują od 1740 roku. Dzięki tak długiej historii peregrynacji cieszyniacy cieszą się specjalnymi względami, między innymi mogą nieść trumnę z figurą Matki Bożej.

Wieczorem w sanktuarium oprawione zostaną nieszpory, a po placu Rajskim przed bazyliką przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny trwały od ubiegłej soboty. Zasadniczą część zainaugurowała w piątek procesja Zaśnięcia Matki Bożej. Sobota była dniem młodzieży. Uroczystości odpustowe w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Ufundowała go z początkiem XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztoru bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej przypominającej kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »