"Solidarność - narodziny legendy" to tytuł lekcji, którą IPN przygotował na nowy rok szkolny z myślą o niewidomych lub słabo widzących uczniach. Lekcja, m.in. z fragmentami dokumentów KC PZPR, napisana jest drukiem powiększoną czcionką i alfabetem Braille'a.
"Edukacja to fundamentalna działalność Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński, przedstawiając we wtorek ofertę edukacyjną instytutu na rok szkolny 2011/2012. Podkreślił, że w każdym miesiącu pion edukacyjny IPN organizuje średnio ok. 100 przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie wiedzy o dziejach Polski w XX w. "Niewiele osób wie, że dysponujemy bardzo szeroką ofertą skierowaną do szkół, uczniów i nauczycieli" - powiedział Kamiński, który weźmie udział w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie (woj. pomorskie).
Podczas prezentacji oferty edukacyjnej prezes IPN przedstawił m.in. materiał edukacyjny pt. "Solidarność - narodziny legendy" o początkach działalności NSZZ "Solidarność". Druk powiększoną czcionką i alfabetem Braille'a umożliwia wykorzystanie materiału na zajęciach z uczniami niewidzącymi i słabo widzącymi. "To bardzo profesjonalny materiał nie tylko pod względem zawartości merytorycznej i historycznej, ale przede wszystkim pod względem opracowania i dostosowania do potrzeb uczniów" - ocenił Kamiński, dodając, że nie jest to pierwszy tego typu materiał adresowany do uczniów z dysfunkcjami.
IPN, jak informowała wcześniej PAP, przygotował także materiały edukacyjne dla uczniów niesłyszących. Na płycie "Historia w filmie" umieszczono fragmenty filmów o najnowszej historii Polski, które zawierają napisy. Dla osób niewidomych zamieszczono audiodeskrypcję, czyli dodatkową ścieżkę dźwiękową, opisującą najważniejsze elementy obrazu filmowego, takie jak: scenografia, gra aktorów, kostiumy czy koloryt.
IPN podkreśla, że jego oferta edukacyjna skierowana jest nie tylko do uczniów i nauczycieli, ale także miłośników historii najnowszej. Jak informuje, w ofercie są propozycje dla zawodowych historyków (konferencje naukowe, publikacje monograficzne, edycje dokumentów), pasjonatów historii (publikacje popularnonaukowe, prelekcje, wykłady) jak i szerokiego grona osób interesujących się historią sporadycznie (imprezy z okazji rocznic historycznych, wystawy, gry planszowe).
Wśród propozycji IPN jest projekt "Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych", którego celem jest utrwalanie sylwetek tych żołnierzy, którzy po 1945 r. przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. Uczniowie będą musieli zebrać informacje o konkretnej osobie zaangażowanej w działania podziemia niepodległościowego w latach 1944/45-1956 oraz zgromadzić wszelkie "ślady pamięci" pozostałe po tej postaci. Młodzież realizująca projekt powinna opracować atrakcyjny sposób prezentacji postaci. Powstałe prace - portrety żołnierzy wyklętych - zostaną umieszczone na portalu internetowym IPN i utworzą wirtualną mapę pamięci.
W roku szkolnym 2011/2012 do szkół trafi kolejne wydanie popularnego opracowania historii Polski "Od niepodległości do niepodległości". Informacje na temat dystrybucji ukażą się w najbliższych dniach na stronie IPN. Ukaże się także nowa teka edukacyjna - "Z Solidarnością do wolności", poświęcona NSZZ "Solidarność" i zawierająca eseje i teksty historyków, wybór dokumentów i fragmenty filmów. Teka zostanie nieodpłatnie przekazana szkołom ponadgimnazjalnym.
Inną propozycją jest projekt pt. "Co kryją archiwa IPN?", który jest lekcją archiwalną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem wybranych dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei projekt "Opowiem ci o wolnej Polsce - spotkania ze świadkami historii" ma na celu zainteresować młodzież najnowszą historią Polski poprzez spotkania z świadkami historii. Pozostałe propozycje IPN to m.in. projekt "O tym nie można zapomnieć... - spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrueck", akcja społeczno-edukacyjna "A teraz opowiem wam, jak to było naprawdę... Nauczyciele prawdziwej historii", konkursy "W kalejdoskopie pamięci" i "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...", przegląd filmowy "Echa Katynia", wystawy, gry i portale edukacyjne.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.