O godzinie 17 w Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem ustawy o ochronie życia ludzkiego od poczęcia (druk 4222) i nad Sprawozdaniem komisji sejmowych (druk 4610).
Transmisję z debaty i głosowania można oglądać na tvp parlament:
http://www.tvpparlament.pl/transmisje-online/sejm-rp/99-posiedzenie-sejmu-rp-31082011/4849230
Według artykułu 187 Regulaminu Sejmu debatę zamknie przemówienie Mariusza Dzierżawskiego, pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji". Obrady te mają zakończyć się o godzinie 18.15.
- Dzisiejsze głosowanie może się okazać być albo nie być konserwatywnych posłów - powiedział dla gosc.pl Jacek Sapa z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”. Zauważył, że kampania wyborcza będzie okazją do pokazania, kto zawiódł oczekiwania wyborców w zakresie obrony życia. - Głosując za życiem, uzyskają szansę na reelekcję. Ci, którzy pójdą na „kompromis”, tak naprawdę przegrają to głosowanie, bo jest duża szansa, że drugi raz posłami nie zostaną. Staramy się wprowadzić pozytywną weryfikację. Obrońcy życia mają szansę na przyszłość, przeciwnicy odpadają - powiedział Jacek Sapa. Zwrócił też uwagę, że 600 tysięcy podpisów za całkowitym zakazem aborcji ujawniło istnienie dużej grupy wyborców, dla których obrona życia jest bardzo ważna i ich głos może przeważyć. - Jeśli kandydat uważa się za konserwatystę, a przyjmie stanowisko przeciwne życiu, będzie mu bardzo trudno przekonać tych, którzy są za życiem i rodziną, że będzie ich prawdziwym reprezentantem - dodał.
***
Kluby parlamentarne PO, PiS i PSL opowiedziały się w debacie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu SLD ustawy liberalizującej przepisy dotyczące przerywania ciąży. .
Posłowie lewicy wnieśli projekt pod obrady Sejmu, gdyż ich zdaniem obowiązująca od 1993 r. ustawa "ogranicza rodzicom możliwości świadomego decydowania o tym czy, kiedy i ile będą mieli dzieci" oraz "przyczynia się do wzrostu liczby nielegalnych zabiegów przerywania ciąży". Mówił o tym poseł sprawozdawca Marek Balicki (SLD) podczas pierwszego czytania projektu. Prosił o skierowanie go do dalszych prac w komisjach.
Projekt "ustawy o świadomym rodzicielstwie" dopuszcza przerwanie ciąży podczas pierwszych 12 tygodni jej trwania. Po tym okresie aborcja będzie możliwa gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego. Dwa ostatnie warunki aborcji byłyby "dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety".
Placówki zdrowia, które mają podpisany kontrakt z NFZ, byłyby zobowiązane umożliwić kobietom przeprowadzenie legalnego zabiegu przerwania ciąży i nie mogłyby w tym względzie zasłaniać się np. tzw. klauzulą sumienia.
Według projektu wprowadzony miałby też zostać do programów nauczania szkolnego przedmiot "wiedza o seksualności człowieka".
Projekt SLD przewiduje ponadto finansowanie ze środków publicznych zapłodnienia in vitro do trzech cykli leczenia oraz refundację zakupu środków antykoncepcyjnych.
Podczas serii wystąpień w imieniu klubów parlamentarnych poseł Jerzy Ziętek (PO) poinformował, że jego klub nie opowiada się ani za zaostrzeniem, ani za liberalizowaniem prawa aborcyjnego i jest za zachowaniem kompromisu wypracowanego w latach 90.
Teresa Wargocka (PiS) powiedziała, że projekt SLD "ma edukować nasze dzieci od pierwszej klasy na ludzi bez sumienia, którzy będą się kierowali w swoim życiu wolnością, ale będą uciekali od odpowiedzialności". - Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu ustawy o świadomym barbarzyństwie - zapowiedziała Wargocka.
Zdaniem Piotra Walkowskiego (PSL), i tak nie będzie możliwe przeprowadzenie całej procedury legislacyjnej projektu SLD, dlatego nie powinno się dyskutować o takich tematach w okresie "gorącej kampanii wyborczej". - Nie zamierzam oceniać proponowanych rozwiązań Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedział Walkowski, choć jak stwierdził, należy ich wysłuchać. Zapowiedział, że w klubie PSL nie będzie dyscypliny podczas głosowania w tej sprawie, jednak rekomendowane będzie odrzucenie propozycji lewicy.
Według obowiązujących regulacji aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.