Strzelanina na Westerplatte

Z udziałem premiera Donalda Tuska odbyły się w czwartek rano na gdańskim półwyspie Westerplatte obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła rekonstrukcja historyczna walk stoczonych na półwyspie 1 września 1939 roku.



Strzelanina na Westerplatte   Adam Warżaw/PAP Premier Donald Tusk składa kwiaty przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 bm. na Westerplatte. Abp Głódź podkreślił, że "są takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień. Musi zmierzyć się z nimi każde pokolenie i jednym z takich wydarzeń jest to, co miało miejsce na Westerplatte". - Dziękujemy dziś Bogu za tych, co nie zwątpili w sens miłości, ojczyzny i braterstwa. Dziękujemy za tych co w imię naszej polskiej ojczyzny ofiarowali swoje życie - zaznaczył metropolita gdański. Dodał, że "polecamy wszystkich naszym modlitwom, bowiem nie ma większej miłości niż ta, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".

"Dziękujemy dziś wszystkim żołnierzom za ofiarną miłość i prosimy niech spoczywają w miłości boga. niech o nich pamięta ojczyzna i my wszyscy" - powiedział.

W samo południe metropolita gdański odprawi uroczystą Mszę św. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Po przemówieniach odczytano apel poległych. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe. Rocznicowe uroczystości na Westerplatte zakończyło złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

W tym roku z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku zorganizowano także Miasteczko Historii. Powstało ono na Placu Zebrań Ludowych w centrum miasta. Będzie działało trzy dni - od czwartku do soboty. Na placu obejrzeć można m.in. współczesne i dawne uzbrojenie polskiego wojska, w tym repliki broni używanej przez obrońców Westerplatte, a także współczesny sprzęt i pojazdy wojskowe, m.in. rosomaka, hummera oraz samolot bezzałogowy. Na miejscu odbywać się będą również pokazy walk z różnych okresów istnienia polskiego wojska, wyświetlane też będą filmy o tematyce wojennej.

Strzelanina na Westerplatte   Adam Warżawa /PAP Rekonstrukcja historyczna obrony Westerplatte "Honor Żołnierza" w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego podczas bchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 bm. na Westerplatte. Zarówno rekonstrukcja obrony Westerplatte, jak i Miasteczko Historii są częścią większego projektu pt. "Wielki Teatr Historii", który współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 to jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »