Prawa socjalne, w tym prawo do pracy nie mogą być zależne od rynku bądź sytuacji na giełdzie – podkreślił kard. Tarcisio Bertone na forum chrześcijańskich związków zawodowych we Włoszech (ACLI)
Obradują one w Castelgandolfo w kontekście kryzysu gospodarczego i nadzwyczajnych programów oszczędnościowych zaproponowanych ostatnio przez włoski rząd. Zgodnie z oczekiwaniami związkowców odniósł się do tego również watykański sekretarz stanu. Skrytykował on rząd Silvio Berlusconiego za złe traktowanie sektora spółdzielczego, który ma wielkie zasługi w tworzeniu miejsc pracy i w budowaniu solidarności.
Watykański purpurat przyznał również, że świat pracy jako pierwszy odczuwa negatywne skutki globalizacji. W sytuacji kryzysu Kościół nie daje gotowych rozwiązań, proponuje jednak swe społeczne nauczanie. Ostatnio zostało ono wyrażone w encyklice Caritas in veritate. Pisząc ją – ujawnił kard. Bertone – Benedykt XVI musiał wprowadzić do pierwotnego tekstu wiele poprawek, aby w pełni uwzględnić kontekst aktualnego kryzysu. Kardynał sekretarz stanu wskazał ponadto, że przed współczesnym światem stoi dziś zadanie ucywilizowania i demokratyzacji gospodarki. Chodzi tu w szczególności o potrzebę przeciwstawienia się praktykom spekulacyjnym i uwzględnienie społecznego aspektu gospodarki – powiedział kard. Tarcisio Bertone na posiedzeniu włoskich związkowców.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.