Niemcy: Papieska wizyta będzie przełomem

„Pielgrzymka Papieża do Niemiec odbędzie się w dobrym momencie dla tamtejszego Kościoła” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim w Berlinie nuncjusz apostolski w Niemczech

Abp Jean-Claude Périsset przyznał, że Kościół w tym kraju przeżywa trudny czas i wizyta Ojca Świętego w drugiej połowie września będzie okazją do wzmocnienia wiary niemieckich katolików. Według nuncjusza czterodniowy pobyt Benedykta XVI w ojczyźnie będzie miał też przełomowe momenty dla dialogu ekumenicznego oraz ważne impulsy dla niemieckiego społeczeństwa.

Abp Périsset stwierdził, że niemieckie społeczeństwo pogrążone jest w konsumpcjonizmie i potrzebuje wyższych wartości. Jego zdaniem to nie przypadek, że na budynku niemieckiego parlamentu widnieje napis „Narodowi niemieckiemu”. W swojej przemowie przed posłami Papież odniesie się do całego narodu, do wszystkich Niemców. „Wartości religijne mają duże znaczenie w naszym życiu. Dzisiejsze społeczeństwo bardzo potrzebuje otwartego okna w stronę nieba, potrzebuje nadziei. I myślę, że Papież w swoim przemówieniu w Bundestagu poruszy właśnie te uniwersalne wartości” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Jean-Claude Périsset.

Nuncjusz podkreślił, że od początku planowania wizyty Benedykta XVI w Niemczech tutejszym władzom zależało na charakterze wizyty państwowej, czyli wizyty na najwyższym szczeblu, aby okazać szacunek Papieżowi. Jednak również w swoim duszpasterskim wymiarze będzie ona wyjątkowa, szczególnie ze względu na wspólną modlitwę Papieża z przedstawicielami Kościołów ewangelickich w klasztorze augustianów w Erfurcie, miejscu nowicjatu Marcina Lutra. „Luter był Niemcem i Papież Niemiec będzie przebywał dokładnie tam, gdzie Luter działał przed reformacją. To niesamowity symbol dla dialogu ekumenicznego, że biskup Rzymu po raz pierwszy udaje się w to miejsce” – zaznaczył nuncjusz apostolski w Niemczech.

Abp Périsset przestrzegł jednak przed wygórowanymi oczekiwaniami. Benedykt XVI dobrze zna teologię Marcina Lutra i wie, że wciąż istnieją poważne różnice w pojmowaniu Kościoła przez oba wyznania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »