Historię, rozwój gospodarczy i kulturalny słowackich Koszyc oraz ich związki z Krakowem przypomina wystawa otwarta we wtorek w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Wśród eksponatów są XV- wieczne rzeźby i detale architektoniczne pochodzące z Katedry św. Elżbiety.
Wystawa to efekt współpracy krakowskiego muzeum z placówkami z miast, które podobnie jak Kraków były lokowane na prawie magdeburskim. Koszyce są prezentowane jako pierwsze. Eksponaty pochodzą z Muzeum Wschodniosłowackiego i z archiwum miejskiego.
"Prezentujemy w pigułce historię Koszyc, które w 2013 r. będą Europejską Stolicą Kultury. Chcieliśmy pokazać miasto podobne do Krakowa, które niegdyś było drugim co do wielkości, po Budzie, miastem królestwa Węgier, a teraz pod względem liczby mieszkańców jest drugim największym miastem Słowacji" - powiedziała PAP kurator wystawy Greta Czupryniak.
"Pokazujemy dzieje Koszyc od średniowiecza po współczesność, których krakowianie prawdopodobnie nie znają, a Koszyce i Kraków miały kiedyś wiele wspólnego, bo w XIV i XV wieku miasta łączyły rozwinięte stosunki handlowe" - dodał słowacki kurator wystawy Richard Papac.
Koszyce położone na skrzyżowaniu dróg handlowych były łącznikiem pomiędzy Budą i Krakowem. Związki handlowe obu miast potwierdza prezentowany na wystawie układ z 1394 r. dotyczący prawa składu, z którego kupcy mogli korzystać na zasadzie wzajemności. Wśród dokumentów zobaczyć można kopię najstarszej pisemnej wzmianki o Koszycach z 1230 r., w której były one wspomniane jako Villa Cassa oraz dokument poświadczający przyznanie miastu herbu w 1369 r. przez króla Ludwika Węgierskiego.
Na wystawie jest model najcenniejszego zabytku Koszyc - katedry św. Elżbiety. Są też dwie oryginalne XV-wieczne rzeźby, które stanowiły wyposażenie świątyni oraz fragmenty maszkaronu.
Koszyce były siedzibą wielu urzędów m.in. Spisskej komory oraz mennicy. W krakowskim Pałacu Krzysztofory prezentowane są: fotel prefekta Spisskej komory, na oparciu którego, z tyłu wypisano nazwiska osób piastujących ten urząd, monety bite przez kolejnych panujących oraz pieczęcie cechowe.
W XIX wieku Koszyce były miastem - parkiem z wieloma terenami rekreacyjnymi. Działały tam manufaktury, pierwsze fabryki, kina i teatry. Ten okres z dziejów miasta można prześledzić oglądając stare pocztówki, fotografie, afisze teatralne i kinowe. Życie mieszkańców przybliżają m.in. karty do gry z widokami zamków z lat 30. XIX w., bilety wstępu na lodowisko i do kina, przewodniki turystyczne oraz kamionkowe naczynia z koszyckiej manufaktury.
Współczesne oblicze miasta uwiecznił na fotografiach Alexander Jirousek.
Wystawa będzie czynna do 6 listopada.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.