„Relacje międzyreligijne i międzykulturowe – szanse i wyzwania dla naszej solidarności. Albański wkład w budowę Europy”. Tak brzmi temat dorocznego spotkania Konferencji Europejskich Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, które odbywa się od 16 do 20 września, tym razem w Albanii.
Przedstawicieli komisji „Iustitia et Pax” przy episkopatach 30 krajów kontynentu goszczą arcybiskupi stołecznej Tirany, Rrok Mirdita, oraz Szkodry Angelo Massafra. Program obejmuje też spotkania ze wspólnotami kilku religii w różnych albańskich miastach.
Albania ma długą tradycję wzajemnego szacunku wyznawców różnych religii. W okresie komunistycznym wszyscy padli ofiarą prześladowań, a od roku 1967 wyznawanie i praktykowanie jakiekolwiek religii było tam przez prawie ćwierć wieku zakazane. Obecnie państwo albańskie uznaje pięć wspólnot wyznaniowych: muzułmanów i wywodzących się z islamu bektaszytów, katolików, prawosławnych i protestantów. Ich dzisiejsza współpraca może być przykładem dla innych krajów naszego kontynentu – zwrócono uwagę w komunikacie Konferencji Europejskich Komisji Sprawiedliwości i Pokoju.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.