Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w środę jednodniową, roboczą wizytę w Berlinie, gdzie razem z niemieckim prezydentem Christianem Wulffem weźmie udział w uroczystości otwarcia wystawy zatytułowanej "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce".
Uroczystość otwarcia ekspozycji odbędzie się w budynku parlamentu Berlina. Na godz. 9.30 przewidziano wystąpienia obu prezydentów.
Odnosząc się do wizyty prezydent mówił PAP, że będzie to "dobra okazja do refleksji nie tylko natury historycznej, ale i refleksji dotyczącej procesu pojednania polsko-niemieckiego i pogłębiania współpracy z korzyścią dla obu sąsiadujących ze sobą narodów i państw".
"Może ze względu na to, że następnego dnia rozpocznie się w Berlinie wizyta papieża Benedykta XVI, na którą przybędą zapewne liczni pielgrzymi z Polski, wizyta w Niemczech będzie dla mnie okazją, by przypomnieć rolę Kościoła katolickiego, episkopatu polskiego i niemieckiego w uruchomieniu procesu pojednania polsko-niemieckiego poprzez słynny list biskupów z roku 1965" - powiedział Komorowski.
Według prezydenta "w jakiejś mierze obecni politycy polscy i niemieccy zaangażowani w budowę współpracy między naszymi państwami są beneficjentami tamtego zaangażowania Kościoła, w tym także i osobistego zaangażowania polskiego papieża Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI, ówczesnego hierarchy Kościoła niemieckiego".
"To osobiste zaangażowanie obu kolejnych papieży to także zobowiązanie dla osób związanych dzisiaj z Kościołem katolickim, do myślenia w kategoriach pojednania, a nie w kategoriach konfliktu i sporu" - uważa prezydent.
Wystawa "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" - będąca częścią Zagranicznego Programu Polskiej Prezydencji - potrwa od 23 września do 9 stycznia 2012 roku. Złożyło się na nią ok. 800 dzieł sztuki i dokumentów, które ilustrują tysiącletnie relacje polsko-niemieckie.
Dzieła zgromadzono w 19 salach w Martin-Gropius-Bau, a wystawę podzielono na 22 części tematyczne. Ekspozycję otwiera sala poświęcona św. Wojciechowi i Rychezie, siostrzenicy cesarza Ottona III i żonie Mieszka II.
Nad merytoryczną częścią wystawy "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" czuwała rada programowo-naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Kuratorką projektu jest polska historyczka sztuki Anda Rottenberg.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.