50 tys. euro na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau przekaże rząd nowozelandzki przez swoje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinfromowała PAP w czwartek Anna Sokołowska z sekcji informacyjnej ambasady Nowej Zelandii.
"Nowa Zelandia przykłada wielką wagę do zachowania w dobrym stanie pozostałości byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przez swoją historię i tożsamość Nowa Zelandia ma poczucie związku z losami byłego obozu, jako miejsca pamięci o Holokauście i wydarzeniach drugiej wojny światowej. Nowozelandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Ministry for Culture and Heritage) przekazując grant na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau pomaga zachować pamięć o Zagładzie, by to miejsce ważne dla historii świata nigdy nie zostało zapomniane" - napisano w przesłanym PAP w czwartek komunikacie ambasady.
Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu żelaznego powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie kwoty 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie.
Dotychczas różne rządy zadeklarowały już łącznie ponad 80 milionów euro. Najwięcej zadeklarowały Niemcy - połowę potrzebnej kwoty, czyli 60 milionów euro. Wsparcie zadeklarowały takie kraje, jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Holandia.
Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 roku w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.