Polska pomoc już w Libii

Samolot z polską pomocą medyczną: płynami do stacji dializ oraz sprzętem do leczenia oparzeń - o wartości 150 tys. zł - wylądował w poniedziałek po południu polskiego czasu w libijskiej Misracie. Obecnie trwa jego rozładunek.

"Jest to sprzęt, na którym najbardziej zależało stronie libijskiej. Są to: płyny do stacji dializ w Misracie oraz sprzęt do leczenia oparzeń dla Centrum Leczenia Oparzeń" - powiedział przez wylotem do Libii dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Piotr Iwaszkiewicz. Dodał, że całość pomocy waży około 4 ton.

Podkreślił, że w pierwszym rzędzie sprzęt medyczny trafi do Misraty, a o przeznaczeniu pozostałej pomocy zadecyduje strona libijska, w zależności od potrzeb.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z ambasadą polską w Trypolisie oraz lekarzami, m.in. Polakami, którzy pracują w Libii. Od nich mamy informacje o najpilniejszych potrzebach" - mówił Iwaszkiewicz.

Do Misraty poleciał także personel medyczny: lekarz oraz pięć pielęgniarek. Pielęgniarki mają zostać na miejscu dwa tygodnie, później zmieni je inna grupa, natomiast lekarz będzie w Libii przez miesiąc.

"Pomocy tego typu zamierzamy udzielać do końca roku" - powiedział Iwaszkiewicz. Poinformował, że wartość całej pomocy do końca roku ma wynieść 1 mln zł.

Iwaszkiewicz powiedział też, że lista potrzeb dla Libijczyków została przygotowana także przez grupę osób, która na przełomie lipca i sierpnia przebywała kilka dni w Misracie i Benghazi. Jak mówił, osoby te zapoznały się z sytuacją na miejscu, rozmawiały z władzami powstańczymi i zbierały informacje o najpilniejszych potrzebach.

Wśród tych osób był doświadczony lekarz z Lublina - Jacek Kopacz, który w poniedziałek również udał się do Misraty. Jak mówił, w tym mieście jest bardzo wiele osób, które cierpią z powodu ran odniesionych w walkach i polski zespół będzie starał się pomagać m.in. takim właśnie ludziom. Wyraził nadzieję, że ta pomoc "wystawi dobre świadectwo polskiemu rządowi".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, LIBIA, MSZ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »