Kraków: Powstanie Pomnik Dziecka Utraconego

Kilkadziesiąt baloników z imionami dzieci utraconych w wyniku poronienia poszybowało w sobotę w niebo z krakowskiego Parku Jordana. Podczas obchodów Dnia Dziecka Utraconego zaprezentowano projekt pomnika, który miałby stanąć na jednym z cmentarzy parafialnych.

Pomnik Dziecka Utraconego zaprojektowała warszawska rzeźbiarka Maria Owczarczyk. Będzie on niemal bliźniaczy, jak ten, który stoi już w Mielcu, ale w Krakowie zostanie wykonany w innej skali. Przedstawia dwie klęczące postaci pochylone do siebie głowami, a między nimi leżące dziecko.

"To będzie symboliczny grób, jedyne miejsce w Krakowie, w którym osoby, które z różnych przyczyn nie mogły pochować swoich dzieci, będą mogły w spokoju zapalić znicz. Dlatego zależy nam na tym, żeby miejscem lokalizacji pomnika był cmentarz, a nie park czy skwer" - powiedziała PAP animatorka Krakowskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców po Starcie Katarzyna Suma - Wójcik.

Inicjatorzy budowy pomnika ze względu na obowiązujące przepisy nie otrzymali zgody Zarządu Cmentarzy Komunalnych na jego postawienie na którejś z miejskich nekropolii, dlatego rozpoczęły się rozmowy z przedstawicielami Kościoła, by powstał on na jednym z krakowskich cmentarzy parafialnych. "Mamy nadzieję, że uzyskamy wsparcie ze strony metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza" - mówiła Suma - Wójcik.

Budowa pomnika ma być finansowana ze składek. W sobotę założony został społeczny komitetu, który będzie zbierał fundusze.

15 października to międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Jak podkreślają organizatorzy krakowskich obchodów chodzi o to, by rodzice którzy na co dzień nie mówią o swoich utraconych dzieciach, bo wciąż jest to społeczne tabu, mogli zamanifestować, jak ważne są dla nich te dzieci, symbolicznie je pożegnać i przejść krok dalej w żałobie.

Krakowskie obchody zorganizowały: Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu, Krakowska Grupa Wsparcia dla Rodziców po Starcie i Fundacja "By dalej iść" z Mysłowic.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
12°C Poniedziałek
rano
19°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
wiecej »