Libia proklamowała w niedzielę wyzwolenie państwa po 42 latach panowania Muammara Kadafiego, które zakończyło się wraz z jego pojmaniem i śmiercią w ubiegłym tygodniu. Ceremonię zorganizowano w Bengazi, gdzie w lutym rozpoczęła się rewolta.
"Oznajmiamy całemu światu, że wyzwoliliśmy nasz ukochany kraj z jego miastami, wioskami, górami, pustyniami i niebem" - powiedział przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej (NRL), który otworzył uroczystość w Bengazi, gdzie zgromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi.
W ceremonii, którą rozpoczęło czytanie wersetów Koranu i odśpiewanie hymnu, uczestniczył szef Libijskiej Rady Narodowej (NRL) Mustafa Abdel Dżalil.
Dżalil przyrzekł zachować w Libii szariat jako źródło prawa. Podziękował Lidze Arabskiej, ONZ i Unii Europejskiej za popieranie powstania, które zakończyło się w czwartek wraz ze śmiercią Kadafiego.
"Wszyscy męczennicy, cywile i żołnierze czekali na tę chwilę. Ale teraz są w lepszym miejscu ... wiecznej szczęśliwości" - powiedział Dżalil. Oświadczył też, że "rewolucja zaczęła się pokojowo, lecz stanęła w obliczu przemocy".
Szef NRL zaapelował o pojednanie i o tolerancję, o przestrzeganie rządów prawa.
Przedstawiciel NRL w Bengazi Salah el-Gazal powiedział, że Bóg pobłogosławił Libijczykom, dając im Mustafę Abdela Dżalila.
Niektórzy, jak pisze Reuters, obawiają się jednak, że Dżalilowi - byłemu ministrowi sprawiedliwości u Kadafiego - będzie trudno przeprowadzić swą wolę w niejednorodnej ekipie rządzącej Libią po upadku reżimu Kadafiego.
W dniu uroczystego proklamowania wolności Libii wiele krajów kieruje do niej dobre życzenia. Paryż wita "odwagę, jedność i godność" Libijczyków, Londyn nazywa "historycznym" ich zwycięstwo, a prezydent USA Barack Obama mówi o "nowej erze" i apeluje o "pojednanie narodowe".
Rebelia w Libii, którą zakończyło obalenie i zabicie rządzącego krajem przez 42 lata Muammara Kadafiego, trwała od lutego i pochłonęła kilka tysięcy ofiar.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.