W chińskiej stoczni Sanfu niedaleko Szanghaju został zwodowany kadłub kolejnego statku dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) - poinformował doradca dyrektora naczelnego firmy Krzysztof Gogol.
Statek o nazwie m/s "Olza" będzie ostatnim z zakontraktowanej w tym zakładzie serii, zapoczątkowanej przez m/s "Regalica". Cała seria liczy osiem jednostek, a każda z nich ma nośność 16.900 DWT. Wszystkie statki będą nosić nazwy polskich rzek. Odbiór m/s "Olza" planowany jest na styczeń przyszłego roku.
Będzie to kolejny statek w ramach realizowanego przez PŻM programu odnowy tonażu. W latach 2008-2013 armator odbierze ze stoczni 38 nowych statków. Do tej pory w ramach tych inwestycji odebrano już 19 statków.
Nazwa nowej jednostki nawiązuje do drobnicowca "Olza", zamówionego przez przedwojennego poprzednika PŻM - Żeglugę Polską w stoczni w Gdyni. Stępkę tego parowca położono 28 sierpnia 1938 roku, natomiast wodowanie przewidziane na wrzesień 1939 r. nie odbyło się z powodu wybuchu wojny. Statek ostatecznie zwodowany został przez Niemców w maju 1941 roku; dalsze jego losy są jednak nieznane.
Gdyby nie wybuch wojny, to właśnie s/s "Olza", a nie s/s "Sołdek" był pierwszym statkiem pełnomorskim wybudowanym w polskiej stoczni. Model pierwszej "Olzy" znajduje się w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.
PŻM jest przedsiębiorstwem państwowym. Posiada ponad 70 statków. Zatrudnia blisko 3 tys. osób, z czego na morzu pracuje ok. 2500. W całej Grupie PŻM pracuje około 4000 osób; większość z nich to mieszkańcy Szczecina i regionu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.