Katolicy w Azji będą odtąd nawracać już nie tylko na katolicyzm, lecz również na nowy styl życia, przyjazny dla środowiska, nacechowany prostotą i skromnością – zapowiedzieli przedstawiciele azjatyckich episkopatów.
W tych dniach spotkali się oni w Bangkoku, aby debatować nad zmianami klimatycznymi. Ich skutki Azja odczuwa niekiedy bardzo dotkliwie w postaci kataklizmów, które, jak się przypuszcza, mogły być spowodowane zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Kontynent ten jest też jednak głównym źródłem skażenia. Nowe potęgi gospodarcze, jak Chiny czy Indie, należą do światowej czołówki pod względem emisji gazów cieplarnianych. Co gorsza, w przeciwieństwie do krajów europejskich nie ograniczają swych emisji, lecz szybko je zwiększają. W tym kontekście obradujący w Tajlandii przedstawiciele katolickich episkopatów zobowiązali się do zaangażowania poszczególnych Kościołów lokalnych w krzewienie ekologicznego stylu życia. Będą też lobować u krajowych rządów, aby ochronę klimatu uznały za jeden ze swych priorytetów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.