„Umiarkowanie, roztropność i duch otwarcia”. Te słowa znalazły się w uzasadnieniu jury Międzynarodowej Nagrody Conde de Barcelona, która została przyznana kard. Tarcisio Bertone
Wskazano, że watykański sekretarz stanu odegrał bardzo ważną rolę w przygotowaniu papieskich podróży oraz określeniu polityki zagranicznej Stolicy Apostolskiej.
Jury podkreśliło szczególnie wytrwały i ciągły wysiłek kard. Bertone w relacjach z Kubą. W tym kraju Kościół katolicki ma coraz większe znaczenie na polu społecznym i duszpasterskim. Zaznaczono, że sekretarz stanu był kluczową postacią w przygotowaniu wizyt Benedykta XVI w Hiszpanii, które nie tylko ukazały prestiż Papieża w społeczeństwie hiszpańskim, ale także głębokie zakorzenienie w nim katolicyzmu.
„W tym kontekście kard. Bertone rozwinął inteligentną pracę dyplomatyczną w Hiszpanii: wygładził chropowatości, roztropnie doradzał hiszpańskiemu episkopatowi, ustanawiając konstruktywną relację ze sferą polityczną” – czytamy w orzeczeniu jury. Zwrócono także uwagę na dobre relacje kard. Bertone ze społeczeństwem Katalonii: „Przyczynił się do umocnienia pomostów pomiędzy społeczeństwem katalońskim, a Rzymem dzięki wspaniałej wizycie Benedykta XVI, celem konsekracji kościoła Świętej Rodziny… Temu zrozumieniu Katalonii towarzyszy dawna przyjaźń z klasztorem w Montserrat i z arcybiskupem Barcelony”.
Fundacja Conde de Barcelona, której przewodniczy król Juan Carlos, została ustanowiona w 1986 r. przez dziennik La Vanguardia. Każdego roku przyznaje nagrodę osobie lub instytucji, która wyróżniła się szczególnie przez swój wkład na polu szeroko pojętej komunikacji. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. dziennik The New York Times, oraz organizacje Czerwonego Krzyża i Półksiężyca.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.